Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରେ ଆଉ ଜଣେ ଟିଏମସି ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ୧୦ ଦିନର ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକିଦେଲା ବାପା, ମାଳିସାହି ନିକଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ହତ୍ୟା କରି ଗଛରେ ଟାଙ୍ଗିଦେଲେ ! ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଦ ପିଇଲା ପରେ ଏମିତି ଘଟିଲା କ’ଣ ?
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା : ଖଣ୍ଡା ଓ ଫାର୍ସାରେ ବେକକୁ ହାଣିଦେଲେ ୪ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨ ଫୁଟର ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର, କପିଳାସ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଓଡ଼ିଆ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତପୁ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ ପାଇଁ ଆରବିଆଇର ନୂଆ ନିୟମ ; ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ବଦଳାଇବେ

10/09/2018 at 4:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦|୯: ଆରବିଆଇ ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ନୋଟ୍ ରିଫଣ୍ଡ) ନିୟମ ୨୦୦୯ରେ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଶୋଧନ କରିଛି । ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଏହି ସଂଶୋଧନ ଏଥିପାଇଁ କରାଯାଇଛି ଯେ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧି ସିରିଜର ନୂଆ ନୋଟ୍ ଜାରି କରିବା ପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନୋଟ୍ କୁ ସହଜରେ ବଦଳାଇପାରିବେ । ଆରବିଆଇ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂଆ ନୋଟ୍ ର ଆକାର ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ତୁଳନାରେ ଛୋଟ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବାର ନିୟମ ଆରବିଆଇ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୨୮ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଥିଲା । ଏଥିରେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବା ନିୟମ ଥିଲା ।
ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଆରବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାଗୁଡିକରେ ଚିରା ଫଟା ଅଥବା ବିକୃତ ନୋଟ୍ ଗୁଡିକୁ ବଦଳାଇପାରିବେ ।

ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ନୋଟ୍ ବନ୍ଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୦, ୫୦୦, ୨୦୦, ୫୦ ଏବଂ ୧୦ଟଙ୍କିଆ ନୂଆ ନୋଟ୍ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ଆକାରରେ ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ କାରଣରୁ ଏହି ନୂଆ ନୋଟ୍ ଆରବିଆଇର ନୋଟ୍ ରିଫଣ୍ଡ ରୁଲ୍ ୨୦୦୯ ଭିତରେ ଆସୁନଥିଲା ।

ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ୫୦ହଜାର କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ କୁ ନେଇ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ବଦଳିଥିବା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଯଦି ନୋଟ୍ ୪୦ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭଲଥିବ ତାହେଲେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ ମିଳିବ । ଆରବିଆଇ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ ଉପରେ ଥିବା ନିୟମରେ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରିଛି ।

ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ବଦଳାଇବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଚିରାଫଟା ନୋଟ୍ ଏବଂ ମିଳିବ କେତେ ଫେରସ୍ତ ।

୫୦, ୧୦୦ ଏବଂ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପାଇଁ :
ଗ୍ରାହକ ୫୦, ୧୦୦ ଏବଂ ୫୦୦ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ଚିରାଫଟା ନୋଟ୍ ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ (ସମାନ ମୂଲ୍ୟର) ପାଇ ପାରିବେ । ଯଦି ନୋଟ୍ ଦୁଇ ଭାଗ ହୋଇଥିବ ଯେଉଁଥିରୁ ଏକ ଭାଗ ପୁରା ନୋଟ୍ ର ୪୦ପ୍ରତିଶତ ଅଥବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ହେଉଥିବ । ସେହି ସ୍ଥିତିରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟ ଫେରସ୍ତ ପାଇପାରିବେ ।

୨୦୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପାଇଁ :
୨୦୦୦ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ଚିରା ଫଟା ନୋଟ୍ ର ସ୍ଥିତି ଆଧାରରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ହେବ ହେବ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ ମିଳିବ ଅଥବା କିଛି କମ୍ ମିଳିବ। ୨୦୦୦ ନୋଟ୍ ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନୋଟ୍ ର ଆକାରର ୮୮ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୪୪ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଫେରାଇବା ପରେ ନୋଟ୍ ର ଅଧା ମୂଲ୍ୟ ମିଳିବ ।

   Related Posts