Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

EMI ନେଇ RBIର ବଡ଼ ଘୋଷଣା : ରେପୋରେଟ୍ ୪୦ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ, ଶସ୍ତା ହେବ ଋଣ

22/05/2020 at 10:16 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୫: ଦେଶର ଅର୍ଥନିୀତି ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି RBI । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଏବେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଆର୍ଥିକ ନୀତି ନେଇ କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି । ରେପୋରେଟ୍ ରେ ୪୦ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି RBI । ଏହା ସହିତ ଋଣ କିସ୍ତି ଉପରେ ୩ ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣ ଆଗାମୀ ୩ ମାସ ପାଇଁ ତୁମର ଋଣର ଇଏମ୍‌ଆଇ ନ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଚାପ ପକାଇଯିବ ନାହିଁ ।

ରେପୋରେଟ୍ ୪.୪% ରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪%  ହେବା ଫଳରେ EMI କିସ୍ତି ଶସ୍ତା ହେବ । ତେବେ ରିଭର୍ସ ରେପୋରେଟ୍ ରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ୬ ବଡ଼ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । କରୋନା ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଡ଼ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ବିଜୁଳି ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଚାହିଦା ବେଶ କମିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ସ୍ବାଭାବିକ ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ ବୋଲି RBI ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।  ଲକଡାଉନରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆରବିଆଇ ରେପୋ ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏଥର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଏହି କାରଣରୁ, ଇଏମ୍‌ଆଇ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

   Related Posts