Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କର୍ପୋରେଟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିକଳ୍ପନାକୁ ଝଟକା, ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବାକୁ ମନା କଲେ RBI

27/11/2021 at 4:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୧୧: କର୍ପୋରେଟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପରିକଳ୍ପନା ଅଧୁରା ରହିଯାଇଛି। ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କ କାରବାର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ ଚାହୁଁଥିବା ଦେଶର ବଡବଡ଼ କର୍ପୋରେଟ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ସମ୍ପର୍କିତ ସୁପାରିଶକୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଆରବିଆଇଙ୍କ ଅଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ କମିଟି ମୋଟ ୩୩ଟି ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଆରବିଆଇ ୨୧ଟିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ ୧୨ଟି ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଷ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏହି କମିଟି ଟାଟା, ବିର୍ଲାଙ୍କ ଭଳି ବଡ଼ ବଡ଼ କର୍ପୋରେଟ ହାଉସ୍‌ଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଏପରି ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଅଣବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥା (ଏନବିଏଫସି) ସବୁ ରହିଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି କାମ କରିପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆରବିଆଇ ଲାଇସେନ୍ସ ଲାଗି ସୁପାରିଶ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଏନବିଏଫସି ନିୟମକୁ ଅଧିକ କଡ଼ାକଡି କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପେମଣ୍ଟସ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ସ୍ମଲ ଫାଇନାନ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପରିଣତ କରିବା ଲାଗି ସୁପାରିଶ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପେଟିଏମ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଆରବିଆଇ ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥାପନା ଲାଗି ସର୍ବନିମ୍ନ ପୁଞ୍ଜିକୁ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପୁଞ୍ଜିପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ସୁପାରିଶକୁ ଆରିବିଆଇ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts