Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା : ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ମହାନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ହାତୀପଲ : ମୁଣ୍ଡଳି ବ୍ରିଜରେ ଲାଖି ରହିଛି ହାତୀ ଛୁଆ
  • ||

ଦାୟିତ୍ବ ନେବା ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ : ରେପୋ ରେଟ୍ ୨୫ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ

7/02/2019 at 6:44 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୭/୨ : ବଜେଟ ପରେ ପରେ ଆର୍ଥୀକ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ୪ ପ୍ରତିଶତ ତଳେ ରଖିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କିଛି ଠୋସ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ରେପୋ ରେଟ୍ ୨୫ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ୬ ଦଶମିକ ୨୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬ ପ୍ରତିଶତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ ୬ ଦଶମିକ ୫ରୁ ୬ ଦଶମିକ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କରାଯାଇଛି। ଦାୟିତ୍ବ ନେବା ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କର ଏହା ପ୍ରଥମ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ।

ଏହା ପୂର୍ବର ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ନୀତି ବୈଠକରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ନୀତି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ଜିଡିପି ୭ ଦଶମିକ ୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିବା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ବିନା ବନ୍ଧକରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ୧.୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ଦିଆଯିବ। ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନା ବନ୍ଧକରେ ଋଣ ଦିଆଯାଉଥିଲା।

   Related Posts