Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

କଣ ନୋଟ୍‌ରୁ ବ୍ୟାପୁଛି କରୋନା ? ଉତ୍ତର ରଖିଲା ଆରବିଆଇ, କହିଲା ଏମିତି କଲେ ରକ୍ଷା ମିଳିବ

4/10/2020 at 7:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୧୦: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ନେଇ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ଆରବିଆଇ) ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ନୋଟ୍‌ରୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ବ୍ୟାପିପାରେ। ନୋଟ୍‌ର ଲେନଦେନ କରିବା ସମୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଯଦି କୌଣସି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ନୋଟ୍‌ ଛୁଇଁଥିବେ ଏବଂ ପୁଣି ସେହି ନୋଟ୍‌କୁ ଆଉ କେହି ଛୁଇଁବେ ତେବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏଥିପ୍ରତି ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ।

କନଫେଡେରେସନ ଅଫ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ(ସିଏଆଇଟି) ରବିବାର କହିଛି ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ନୋଟ୍‌ରେ କରୋନା ସମ୍ଭାବିତ ବାହକ ଥାଇ ପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରେ ସିଏଆଇଟି ଦାବି କରିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ରୁ ସିଏଆଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ କଣ ନୋଟ୍‌ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ଭାଇରସ୍‌ର ବାହକ କି ନୁହେଁ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ପତ୍ର ଆରବିଆଇକୁ ପଠାଇଥିଲା।  ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ନୋଟ୍‌ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ଭାଇରସ୍‌ର ବାହକ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏଥିରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ତେଣୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆରବିଆଇ କହିଛି, କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜନତା ବିଭିନ୍ନ ଅନଲାଇନ୍ ଡିଜିଟାଲ ଚ୍ୟାନେଲ ଯେପରି ମୋବାଇଲ ଓ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ, କ୍ରେଡିଟ୍ ଓ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଆଦି ଜରିଆରେ ଘରେ ବସି ଟଙ୍କା ପୈଠ କରି ପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ନଗଦ ଅର୍ଥର ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଭଲ ବୋଲି ଆରବିଆଇ କହିଛି।

   Related Posts