Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ ଆରବିଆଇଙ୍କ ନୂଆ ନିୟମ, ଆଉ ହେବନି ଟଙ୍କାର ଅଭାବ

16/06/2019 at 4:45 PM

ଭାରତରେ ଏଟିଏମ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ କେବେ କେବେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଏଟିଏମକୁ ଯିବା ବେଳକୁ ସେଠାରେ ଟଙ୍କା ମିଳୁ ନାହିଁ । ଏଣୁ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ କରିବାକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ହେଲେ ଏବେ ଆଉ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏଥିନିମନ୍ତ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୂଆ ନିୟମ କରିଛନ୍ତି। ଆରବିଆଇଙ୍କ ଏହି ନିୟମରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ମିଳିପାରିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଉଥିବା ଏହି ସବୁ ସୁବିଧା କ’ଣ।

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଆରବିଆଇ କରିଥିବା ନୂଆ ନିୟମରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମ କାଉଣ୍ଟରରେ ସର୍ବାଧିକ ୩ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ କାଳ ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ନ ହେଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଜରିମାନା କରାଯିବ । ଏଣୁ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କ ଏଟିଏମ ମେସିନକୁ ୩ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ କାଳ ଖାଲି ରଖି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଣୁ ଏଟିଏମ୍ ରେ ଟଙ୍କା ନଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧା ଅନେକାଂଶରେ ହ୍ରାସ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। 

ପୂର୍ବରୁ ଦିନ ଦିନ ଧରି ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରୁ ନଥିଲେ। ଏଣୁ ଗ୍ରାହକ ଫେରିଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ। ତେବେ ଆରବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଏଟିଏମ ଅପଗ୍ରେଡ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିଛି। ଏଣୁ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ଏଟିଏମକୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଟିଏମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଟିଏମ ଅପରେଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କର ବ୍ୟୟ ଅଧିକ ହେଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏଭଳି କରୁଥିବା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ କହିଛି।

ତେବେ କେଉଁ ଏଟିଏମ କାଉଣ୍ଟରରେ କେତେ ଟଙ୍କା ରହିଛି ତାହା ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ଭଲ ରୂପେ ଜାଣନ୍ତି। ରିଏଲ ଟାଇମ ବେସିସିରେ ସେମାନେ କେଉଁ ଏଟିଏମରୁ କେତେ ସମୟପରେ ଟଙ୍କା ଖାଲି ହୋଇଯିବା ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ କେଉଁ ଏଟିଏମରେ କେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ଭରାଯିବା ଦରକାର ତାହା ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ଭଲରୂପେ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ଖାଲି ପକାଇ ଦେଉଛନ୍ତି।

   Related Posts