Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

RBIଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା: ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ବଜାରରେ ନଗଦ କାରବାର ଲାଗି ଦେବେ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର

13/03/2020 at 12:58 PM

ମୁମ୍ବାଇ:  ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ବଜାରର ତରଳତା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣଯୋଗୁ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ବଜାର  ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେରିକୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ୨ ବଲିୟନ ଡଲାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ  ଆରବିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିନେଇଥିବା ବେଳେ  ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ତାରିଖ ସୋମବାର ପ୍ରଥମ କିଣାବିକା ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।  ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଲାଗି ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ବିନିମୟ ବଜାରକୁ ତରଳ ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡଲାରର ବିନିମୟ କରିବେ। ଏହି ବିନିମୟ ନିଲାମ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ ଓ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ମୂଲ୍ୟରେ ହେବ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରବିଆଇ ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ବିନିମୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

ଏଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ଆରବିଆଇଙ୍କ ଠାରୁ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କ୍ରୟ କରିବେ ଓ ତାକୁ ବିନିମୟର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ବିକ୍ରୟ କରିବେ। ସିଓଭିଆଡି-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ବଜାର ଏବେ ଚାପ ଗ୍ରସ୍ତ ରହିଛି।  ଏଥିରେ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତିଙ୍କୁ କ୍ରୁଡ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଓ ଅଗ୍ରୀମ ବଣ୍ଡ ବିକ୍ରୟ ଅଧିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତକରିଛି। ସୁଗମ ଅର୍ଥନୀତିଲାଗି ଏବେ ପରିସମ୍ପତ୍ତି ଶ୍ରେଣୀରେ ଉପୁଜିଥିବା ଅସ୍ଥିରତା ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରୁଛି। ଏଣୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ଆମେରିକୀୟ ମୁଦ୍ରାର ତରଳତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆରବିଆଇ।

ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ବୈଦେଶିକ ନିବେଶକମାନେ ଭାରତୀୟ ପୁଞ୍ଜି ବଜାରରୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି।   ତେବେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖସୁଦ୍ଧା ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରରେ ସଂରକ୍ଷିତ ୪୮୭.୨୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତର ମୁକାବିଲାରେ ବେଶ ସହାୟକ ହୋଇଥିବା ଆରବିଆଇ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts