Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||

ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ଅଧର୍ମ ଉପରେ ଧର୍ମର ବିଜୟ ସ୍ୱରୂପ ରାବଣ ପୋଡି ଅନୁଷ୍ଠିତ

8/10/2019 at 9:59 PM

ନୂଆଦଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର- ଆଜି ବିଜୟା ଦଶମୀ । ଅଧର୍ମ ଉପରେ ଧର୍ମର ବିଜୟର ଦିବସ ।  ଅସତ୍ୟ ଉପରେ ସତ୍ୟର ବିଜୟର ଦିବସ ।  ବିଜୟାଦଶମୀରେ ପାପ, ଅହଂକାର, ଅସତ୍ୟର ପ୍ରତିକ ଦୁଷ୍ଟଶକ୍ତି ରାବଣ ଦହନ କରାଯିବ ।  ଦିଲ୍ଲୀରୁ ପଲ୍ଲୀ, ସବୁଠି ଚାଲିଛି ରାବଣ ପୋଡି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଦ୍ବାରକା ସେକ୍ଟର ୧୦ରେ ରାବଣ ଦହନ । ଏଠି ରାବଣ ସହ ମେଘନାଦ ଏବଂ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଅଗ୍ନି ସଂଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଦ୍ବାରକା ଶ୍ରୀରାମଳୀଳା ସୋସାଇଟି ଏହାର ଆୟୋଜ କରିଥିଲା । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକକୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ଢାଞ୍ଚାରେ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଥିଲା । ରାବଣ ଦହନ ପୂର୍ବରୁ ଏଠି ରାମଲୀଳା ପ୍ରଦର୍ଶୀତ ହୋଇଥିଲା ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଲାଲ୍ କିଳ୍ଲା ମୈଦାନରେ ବି ରାବଣ ପୋଡି ସଂପନ୍ନ ହୋଇଛି । ଏଠି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କିୟା ନାୟିଡୁ, କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ମନମୋହନ ସିଂହ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏଠି ବି ରାବଣ ସହ ମେଘନାଦ ଏବଂ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ବିରାଟ ପ୍ରତିମାରେ ଅଗ୍ନିସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି ।

 ଦେଶର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ରାବଣକୁ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ଦହନ କରାଯିବ । ଏଠି ରାବଣର ଉଚ୍ଚତା ୨୨୧ ଫୁଟ । ଧନାସ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଡ଼ା ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ରାବଣ ପୁତ୍ତଳିକାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ୪୦ଜଣ କାରିଗରଙ୍କୁ ମାସାଧିକ ସମୟ ଲାଗିଛି । ରାବଣ ପୁତ୍ତଳିକା ଏତେ ବିଶାଳ ହୋଇଛି ଯେ ନିଶର ଲମ୍ବ ୨୪ଫୁଟ, ଜୋତାର ଉଚ୍ଚତା ୪୦ ଫୁଟ ରହିଛି।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଇନ୍ଦୋରର । ଏଠି ରାବଣକୁ ପିନ୍ଧା ଯାଇଛି ରେନି କୋର୍ଟ । କାରଣ ବର୍ଷାରୁ ରାବଣକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଏପରି କରାଯାଇଛି ।

କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରାବଣ ପୋଡି  ହୋଇଛି । ଏଥର ରାଜଧାନୀର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାବଣ ପୋଡି ହୋଇଛି । ବରମୁଣ୍ଡା, ଝାରପଡା, ନହରକଣ୍ଟା, ନୟାପଲ୍ଲୀରେ ରାବଣ ପୋଡି ଆତସବାର ାୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ସବୁଠି  ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ବିଶାଳକାୟ ରାବଣ । ଏଥିପାଇଁ ଆମ୍ବୁଲାନସ, ଫାୟର ବ୍ରିଗେଡ୍ ଏବଂ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ସଜାଗ ରହିଛନ୍ତି । କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆରେ ରାବଣପୋଡି ହୋଇଛି ।

ଗତକାଲି ଜୟପୁର ଏବଂ ବାଲେଶ୍ବରରେ ରାବଣପୋଡି ଶେଷ ହୋଇଛି । ଜୟପୁରରେ ୫୦ ଫୁଟର ରାବଣର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଅଗ୍ନି ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ବାଲେଶ୍ବର ଆଇଟିଆଇ ପଡିଆରେ ରାବଣ ପୋଡି ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts