Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରଥଖଳା : ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ସୁଦ୍ଧା ଦେଢ଼ା ମଜୁରୀ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ମହାରଣା ମାନଙ୍କର ଦାବି

12/06/2019 at 6:30 PM

ପୁରୀ ୧୨/୬: ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରଥଖଳା । ରଥର ସମସ୍ତ ଚକ ଓ ଅଖ ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ଗତକାଲି ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୬ ଟି ଅଖ ସହ ୧୮ ଟି ଅଖର ସଂଯୋଗ ସରିଛି। ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଉଁରୀ ଦିନ ତିନି ରଥର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଚକ ହିସାବରେ ୬ ଟି ଚକ ସହ ୩ ଟି ଅଖର ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ସୁଦ୍ଧା ଚାରି ନାହାକା ଉଠିବା ପାଇଁ ଥିବାବେଳେ ଦେଢ଼ା ମଜୁରୀ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ମହାରଣା ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଜୋରସୋର ଚାଲିଛି ରଥ ନିର୍ମାଣ କାମ । କାହାରି ହାତକୁ ଫୁରସତ ନାହିଁ । ଗତକାଲି ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମସ୍ତ ୪୨ ଟି ଚକ ଓ ୨୧ ଟି ଅଖ ସଂଯୋଗ ବା ଡ଼େରା କାର୍ଯ୍ୟ ସରିଛି। ପରଂପରା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଚକ ଡ଼େରା କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀତଳଶଷ୍ଠୀ ତିଥିରେ ହେବା କଥା । ଗତକାଲି ଭୋଇ ସେବକମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥର ୧୬ ଟି ଚକ, ତାଳଧ୍ବଜ ରଥର ୧୪ ଟି ଚକ ଏବଂ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦର୍ପଦଳନ ରଥର ୧୨ ଟି ଚକ ସହ ଅଖ ସଂଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ତିନିରଥର ସମସ୍ତ ଚକ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବା ପରେ ରଥର ଉପରି ଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା । ସହଯୋଗୀ ମହାରଣା ସେବକମାନେ ରଥର ଦଣ୍ଡା ହଣା କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଦଣ୍ଡାକୁ ହଣାଯାଇ ଚଉପଟ କରାଯାଇଛି। ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନ ତିନି ରଥର ଚାରି ନାହାକା ଉଠିବାର ବିଧି ରହିଛି । ତେଣୁ ୪୦ ଫୁଟିଆ ଲମ୍ବା କାଠରେ ଦଣ୍ଡା କାମ ହେଉଛି । ତେବେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବା ସହ ଦେଢ଼ା ମଜୁରୀ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ବିଶ୍ବକର୍ମା ମହାରଣାମାନେ ଲିଖିତ ଭାବେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନଚେତ୍ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନ ଚାରିନାହାକା ଉଠିବାରେ ସମସ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆଶ କରାଯାଉଥିବା ମୁଖ୍ୟ ମହାରଣା କହିଛନ୍ତି ।

ଦଣ୍ଡା ହଣା କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଗୟଳ ଚିରଟରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି ତିନିରଥର ମୁଖ୍ୟ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ମହାରଣାଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗୀ ମହାରଣା ଓ ଭୋଇ ସେବକମାନେ ।

   Related Posts