Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ଆକାଶରେ ଉଡୁଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ: ରତନ ଟାଟା ଏହିଭଳି ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ

28/09/2020 at 11:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯ : ଦେଶର ବଡ ଓ ନାମୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଅନେକ ରୋମାଞ୍ଚକ ତଥ୍ୟ ଜଡିତ । ସେ ନିଜ ଏଗୁଡିକ ଦୁନିଆ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତି । ନିକଟରେ ଏକ ଚାନେଲର ଶୋ’ରେ ଏହିଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ଥରେ ସେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ । ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏହି ବିମାନଟି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଉ ହେଉ ବର୍ତ୍ତୀ ଯାଇଥିଲା ।ସେ କିଭଳି ବିମାନକୁ କ୍ରାସ୍ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ଓ ମୃତ୍ୟୁକୁ ମାତ ଦେଇଥିଲେ ତାହା ସେ ଶୋ’ରେ କହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ । ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିମାନ ଉଡାଇବା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ନେବା ପାଇଁ ବୈଧ ବୟସ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନଥିଲା ଯେ ବିମାନ ଉଡାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ସେ ବିମାନ ଭଡାରେ ନେବେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ । ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ବିମାନ ଉଡାଇବା ଶିଖୁଥିଲେ । ରତନ ଟାଟା ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେମାନେ ବି ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ ଯଦି ଆସ । ଭଡାର କିଛି ଟଙ୍କା ମୁଁ ଦେଇଦେଉଛି । ସେ ସବୁବେଳେ ଏହିଭଳି ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହୁଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ରତନ ଟାଟା ଓ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନେ ବିମାନ ଉଡାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସମସ୍ତେ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ । ଏତିକିବେଳେ ତାଙ୍କ ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହୋଇଗଲା । ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବିମାନ ବହୁତ ଜୋରରେ ହଲିଥିଲା । ଏହା ଦେଖି ସମସ୍ତ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଭୟରେ ସମସ୍ତେ ଚୁପ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ବିମାନ କ୍ରାସ୍ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା । ଏତିକିବେଳେ ରତନ ଟାଟା ଚିନ୍ତା କଲେ କିଭଳି ବିମାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିବେ । କୌଶଳକ୍ରମେ ସେ ବିମାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିଥିଲେ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ନିଜ ଜୀବନର ଏହି ଅଭୁଲା କାହାଣୀ ସେୟାର କରି ରତନ ଟାଟା ଦୁନିଆକୁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ନିଜକୁ ଶାନ୍ତ ରଖି ଶାନ୍ତିରେ କାମ କରିବା ଉଚିତ । ଶାନ୍ତିରେ ବିଚାର କରି ଯେକୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ତାହା ତାହା ଆମକୁ ସଠିକ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଥାଏ ।

   Related Posts