Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଆକାଶରେ ଉଡୁଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ: ରତନ ଟାଟା ଏହିଭଳି ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ

28/09/2020 at 11:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯ : ଦେଶର ବଡ ଓ ନାମୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଅନେକ ରୋମାଞ୍ଚକ ତଥ୍ୟ ଜଡିତ । ସେ ନିଜ ଏଗୁଡିକ ଦୁନିଆ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତି । ନିକଟରେ ଏକ ଚାନେଲର ଶୋ’ରେ ଏହିଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ଥରେ ସେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ । ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏହି ବିମାନଟି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଉ ହେଉ ବର୍ତ୍ତୀ ଯାଇଥିଲା ।ସେ କିଭଳି ବିମାନକୁ କ୍ରାସ୍ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ଓ ମୃତ୍ୟୁକୁ ମାତ ଦେଇଥିଲେ ତାହା ସେ ଶୋ’ରେ କହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ । ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିମାନ ଉଡାଇବା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ନେବା ପାଇଁ ବୈଧ ବୟସ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନଥିଲା ଯେ ବିମାନ ଉଡାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ସେ ବିମାନ ଭଡାରେ ନେବେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ । ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ବିମାନ ଉଡାଇବା ଶିଖୁଥିଲେ । ରତନ ଟାଟା ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେମାନେ ବି ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ ଯଦି ଆସ । ଭଡାର କିଛି ଟଙ୍କା ମୁଁ ଦେଇଦେଉଛି । ସେ ସବୁବେଳେ ଏହିଭଳି ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହୁଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ରତନ ଟାଟା ଓ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନେ ବିମାନ ଉଡାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସମସ୍ତେ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ । ଏତିକିବେଳେ ତାଙ୍କ ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହୋଇଗଲା । ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବିମାନ ବହୁତ ଜୋରରେ ହଲିଥିଲା । ଏହା ଦେଖି ସମସ୍ତ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଭୟରେ ସମସ୍ତେ ଚୁପ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ବିମାନ କ୍ରାସ୍ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା । ଏତିକିବେଳେ ରତନ ଟାଟା ଚିନ୍ତା କଲେ କିଭଳି ବିମାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିବେ । କୌଶଳକ୍ରମେ ସେ ବିମାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିଥିଲେ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ନିଜ ଜୀବନର ଏହି ଅଭୁଲା କାହାଣୀ ସେୟାର କରି ରତନ ଟାଟା ଦୁନିଆକୁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ନିଜକୁ ଶାନ୍ତ ରଖି ଶାନ୍ତିରେ କାମ କରିବା ଉଚିତ । ଶାନ୍ତିରେ ବିଚାର କରି ଯେକୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ତାହା ତାହା ଆମକୁ ସଠିକ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଥାଏ ।

   Related Posts