Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଘରେ ଘରେ ରାସନ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ: କେନ୍ଦ୍ରକୁ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ-ଯଦି ପିଜ୍ଜାର ହୋମ ଡେଲିଭରି ହୋଇପାରୁଛି ତାହେଲେ ରାସନର କାହିଁକି ନୁହେଁ ?

6/06/2021 at 2:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୬ : ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘରେ ଘରେ ରାସନ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି । ଇତି ମଧ୍ୟରେ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରୁ ଘରେ ଘରେ ରାସନ ପହଞ୍ଚାଇବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାନ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇସାରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହଠାତ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ ବୋଲି କହି ଏହାକୁ ଖାରଜ କରାଯାଇଛି, ଏହା ଭୁଲ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେଜ୍ରିୱାଲ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଠାରେ ନୁହେଁ ୫ଥର ମଞ୍ଜୁରୀ ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଆଇନଗତ ମଞ୍ଜୁରୀ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ରାସନର ହୋମ ଡେଲିଭରି କାହିଁକି ହୋଇପାରିବନି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି | ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ରାସନ ମାଫିଆଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହେଲେ ଗରିବଙ୍କ ସହ କିଏ ଛିଡା ହେବ ? ୭୦ ଲକ୍ଷ ଗରିବଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କଣ ହେବ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରାସନ ରାସନ ମାଫିଆ ଚୋରି କରି ନିଅନ୍ତି ବୋଲି କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ।

କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଦେଶରେ ଯଦି ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ, ପିଜ୍ଜା ଆଦିର ହୋମ ଡେଲିଭରି ହୋଇପାରୁଛି ତାହେଲେ ରାସନର କାହିଁକି ନୁହେଁ ? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାସନ ମାଫିଆଙ୍କ ପ୍ରତି ଆପଣଙ୍କର ଏତେ ସହାନୁଭୂତି କାହିଁକି ? ଗରିବଙ୍କ କଥା କିଏ ବୁଝିବ ? କେନ୍ଦ୍ର କୋର୍ଟରେ ଆମ ଯୋଜନାକୁ ଆପତ୍ତି ଜଣାଇ ନଥିଲେ, ତେବେ ଏବେ କାହିଁକି ଖାରଜ କରୁଛନ୍ତି । ଅନେକ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ନାହିଁ । ଲୋକେ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଘରେ ଘରେ ରାସନ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ।’

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘରେ ଘରେ ରାସନ ଯୋଜନାକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଛନ୍ତି । ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଟି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ରାସନ ବିତରଣ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ଏଲଜି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ପ୍ରଥମଟି ହେଲା, କେନ୍ଦ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରି ନାହିଁ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ କୋର୍ଟରେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି।

ଏହିଭଳି ଡୋର ସ୍ଟେପ ରାସନ ବିତରଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ହେବା ଏହା ପ୍ରଥମ ମାମଲା ନୁହେଁ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କେଏଣ୍ଡ୍ରା ସରକାର ଆପତ୍ତି କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଲ ଫୁଡ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆକ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ସଂସଦ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ, କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଏଥିରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେନି । ସେଥିପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନା ଏହି ଯୋଜନାର ନାଁ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ନା ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଯୋଜନା ସହ ଯୋଡି ପାରିବେ । ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘରେ ଘରେ ରାସନ ଯୋଜନା ନାଁରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଆପତ୍ତି ଦର୍ଶାଇଛି । ବିବାଦ ପରେ ଏଥିରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନାଁ ହଟାଇବାକୁ କେଜ୍ରିୱାଲ ରାଜି ହୋଇଯାଇଥିଲେ

   Related Posts