Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ବିରଳ ସଂଯୋଗ: କେବି, ଛୋଟୁ ଓ ମନୋଜ ୩ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ହାତରେ ଏବେ ରହିବ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ

18/12/2019 at 9:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୧୨ :  ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଇତିହାସରେ ବିରଳ ସଂଯୋଗ । ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖରେ ଏହି ସଂଯୋଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଯେତେବେଳେ Lt. Gen. ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନରୱଣେ ଆର୍ମିଚିଫ୍ ହେବେ। ନରୱାଣେ ଏନଡିଏର ଯେଉଁ ବ୍ୟାଚ୍‌ କ୍ୟାଡେଟ୍ ସେହି ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଆଉ ୨ ଜଣ  କ୍ୟାଡେଟ୍ ଦେଶର ବାୟୁ ଓ ନୌସେନାମୁଖ୍ୟ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ନରୱାଣେଙ୍କ ସ୍ଥଳସେନା ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ ସହ ୩ ଏନଡିଏ ବ୍ୟାଚ୍‌ମେଟ୍ ହେବେ ୩ ସେନା ମୁଖ୍ୟ।

ଏୟାର ଚିଫ ରାକେଶ ଭଦୋରିଆ ଏବଂ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କରମବୀର ସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ମି ଚିଫ୍ ମନୋଜ ନରୱଣେଙ୍କ ସହପାଠୀ । ଏହି ୩ଜଣ ୧୯୭୬ମସିହାରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଏକାଡେମୀରେ ୧୭ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦେବା ବେଳେ କେବେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିନଥିବେ ଯେ ୩ ବ୍ୟାଚମେଟ୍ ଏକ ସମୟରେ ତିନି ସେନାର ମୁଖ୍ୟ ହେବେ । ଏହି ୩ବନ୍ଧୁ ୧୯୭୬ରେ NDAରେ ଯୋଗ ଦେବାର ୪୪ବର୍ଷ ପରେ ଏମିତି ଏକ ମୂହୁର୍ତ୍ତ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯେତେବେଳେ ୩ସାଙ୍ଗ ଙ୍କ ହାତରେ ରହିବ ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ଭାର ।

ଆଡମିରାଲ କରମବୀର ସିଂହ ମେ ୩୧ ତାରିଖରେ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଗତ ସେପ୍ଚେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରେ ଏୟାର ଚିଫ୍ ମାର୍ଶାଲ ଭାବେରାକେଶ ଭଦୌରିଆ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ନରୱଣେ ଏହି ମାସ ଶେଷରେ ୨୮ତମ ଆର୍ମି ଚିଫ ଭାବେ  ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ । ଏହି ୩ ଜଣ ଏନଡିଏ କ୍ୟାଡେଟ୍ ଭାବରେ ୩ବର୍ଷିଆ ପାଠ ସାରି ୧୯୮୦ରେ ଅଫିସର ଭାବରେ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

୩ କ୍ଲାସମେଟ୍ ଏକ ସମୟରେ  ୩ସେନା ମୁଖ୍ୟ ହେବା ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିରଳ । କାରଣ ଜନ୍ମ ତାରିଖ, କ୍ୟାରିଅର ରେକର୍ଡ, ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠତାକୁ ହିସାବକୁ ନେଇ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଚୟନ କରାଯାଏ । ସର୍ଭିସ ଚିଫ ୬୨ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବାରେ ରହି ପାରିବେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ, ଏୟାର ମାର୍ଶାଲ ଏବଂ ଭାଇସ ଏଡମିରାଲ ୬୦ବର୍ଷରେ ଅବସର  ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ୩ ବ୍ୟାଚମେଟ୍ ଏକ ସମୟରେ ସେନାମୁଖ୍ୟ ହେବା ଅତି ବିରଳ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ  ଉଭୟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ନରୱଣେ ଏବଂ ଏୟାର ଚିଫ ମାର୍ଶାଲ ଭଦୌରିଆ NDAରେ ଲିମା ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନରେ ଏକତ୍ର କାମ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ ମେଟ୍‌ଙ୍କସହ  ଆଡମିରାଲ କରମବୀର ସିଂ ହଣ୍ଟର ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନରେ ଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଡମିରାଲ ସିଂହ ଏବଂ ଲେଣ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ନରୱଣେ NDAରେ ଯୋଗଦେବା ଆଗରୁ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଗୋଟିଏ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିଥିବାର ବି ଜଣାପଡିଛି। 

   Related Posts