Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ନାଗ ପଞ୍ଚମୀରେ ଦୁର୍ଲଭ ଯୋଗ, କାଳସର୍ପ ଦୋଷରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି : କରନ୍ତୁ ଏଭଳି…

24/07/2020 at 12:07 PM

ନାଗ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଳ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସର୍ପକୁ ନର୍କର ପ୍ରଭୁ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅଳଙ୍କାର ପୂଜା କରାଯାଏ । ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି, ସଫଳତା ଏବଂ ଅପାର ଧନ ମିଳିପାରିବ । ଏଥର ନାଗ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ୨୫ ଜୁଲାଇରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହି ଦିନ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିରଳ ଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଯାହା କାଳସର୍ପ ଦୋଷ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ।

କୁଣ୍ଡଳୀରେ କାଳସର୍ପ ଦୋଷ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ । କାଳସର୍ପ ଦୋଷରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ବିବାହରେ ସମସ୍ୟା, ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଧା, ରୋଗରେ ଆଘାତ, ଆର୍ଥିକ ଦୃଢତା, ଚାକିରୀ ହରାଇବା, ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀ ଦିନ କାଳସର୍ପ ଦୋଷ ଏକ ବିରଳ ଯୋଗରେ ହେଉଛି । ଯାହା ଏହି ଦୋଷରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବ । ଏହି ଯୋଗ ଉତ୍ତରା ଫାଲଗୁନି ଏବଂ ହସ୍ତା ନକ୍ଷତ୍ରର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ ପରିଗଣିତ ଏବଂ ଶିବ ନାମକ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଏଥର ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ବହୁତ ଶୁଭଙ୍କର ହେବ ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୁଣ୍ଡଳୀରେ କାଳ ସର୍ପ ଦୋଷ ଅଛି ସେମାନେ ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଉପବାସ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ନାଗ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ । ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ନାଗ ପୂଜା ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ମାଟି ନାଗ-ନାଗୁଣୀ ତିଆରି କରି ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷୀର, ଧାନ, ଧାନ ଲାଭା, ଦୁରଭା, ଅକ୍ଷତ, ପାନ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ପୂଜା କର । ଏହି ନାଗ ଦେବତା ସହିତ ମହାଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିବ ।

ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ନଡିଆ ଉପରେ ଏକ ରୂପା ଯୁଗଳ ନାଗ ଏବଂ ନାଗୁଣୀ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ମଲ୍ଲିରେ ଗୁଡାଇ ନଦୀରେ ନିଷ୍କାସନ କରନ୍ତୁ ।

କଳା ପଥରର ମାଳ ଦ୍ବାରା ରାହୁ ଗ୍ରହର ମଞ୍ଜି ମନ୍ତ୍ରକୁ ୧୦୮ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଏହି ତ୍ରୁଟିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିପାରିବେ । କ୍ଷୀରରେ ମିଶ୍ରି ଦାନା ଏବଂ ଭାଙ୍ଗ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା, ଏହି ଦୋଷ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ଜାତକର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ରୋଧ ଶାନ୍ତ ହୁଏ ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୁଣ୍ଡଳୀରେ କଳା ସର୍ପ ଦୋଷ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଶିବଙ୍କୁ ଚନ୍ଦନ କାଠ ଏବଂ ଚନ୍ଦନ ଅତର ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ତାପରେ ଏହାକୁ ନିଜେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଯଦି କୁଣ୍ଡଳୀରେ ରାହୁ ଏବଂ କେତୁଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ନଥାଏ ତେବେ ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀ ଦିନ ବିଶେଷ ଉପାସନା ଦ୍ବାରା ଲାଭ ମିଳିପାରିବ । ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀ ସିଂହ, କନ୍ୟା ଏବଂ ଧନୁ ରାଶି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସିଂହ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ । ଘରେ ବ୍ୟସ୍ତତା ରହିବ । ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହେବ । ଋଣ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ । କନ୍ୟା ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ ଏବଂ ପ୍ରେମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ । ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଚାକିରୀରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଲିବ ।  ଧନ ଲାଭର ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଧନୁ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ହେବ । ବିତର୍କର ସମାଧାନ ହେବ ।

   Related Posts