Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ରାଜଧାନୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବିରଳ କଇଁଛ, ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ହୁଏ ବ୍ୟବହାର

25/07/2021 at 5:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୫/୦୭: ଭୁବନେଶ୍ବର ରସୁଗଡ ଜିଜିପି କଲୋନୀରୁ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର କଇଁଛ ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ଉଦ୍ଧାର କଇଁଛର ସ୍ବାସ୍ଥ ଜାଞ୍ଚ ପରେ ପାତ୍ରପୋଡାରେ ଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାର୍କରେ ଏହି କଇଁଛକୁ ଛଡା ଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିଟି ଫରେଷ୍ଟ ଏସିଏଫ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ।

ଗତ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସମୟରେ ଏକ (INDIAN STAR TORTOISE )ଇଣ୍ଡିଆନ ଷ୍ଟାର ଟର୍ଟୋଇଜ ପ୍ରଜାତିର ଏକ ବିରଳ କଇଁଛ ଛୁଆ ଜିଜିପି କଲୋନୀରେ ବୁଲିବା ସମୟରେ କିଛି କୁକୁର କଇଁଛକୁ ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ କଇଁଛଟି ସଙ୍ଗୀତା ନାୟକଙ୍କ ଅଗଣା ଫାଟକ ଭିତରକୁ ପସି ଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଘରେ ସଂଗୀତା ଓ ତାଙ୍କ ଛୋଟ ଝିଅ ଏହାକୁ ଦେଖି, ବିରଳ କଇଁଛକୁ କୁକୁର ମୁହଁରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ ।

କଇଁଛ କଣ ଖାଇବ ପିଇବ ସେ ନେଇ କିଛି ଜାଣି ପାରି ନଥିବାରୁ ତାକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ପର ଦିନ ନନ୍ଦନକାନନ ପଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଖବର କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ନିକଟସ୍ଥ  ସିଟି ଫରେଷ୍ଟ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ଆଜି ସକାଳେ ସିଟି ଫରେଷ୍ଟ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ବିରଳ କଇଁଚ ଛୁଆକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧାର କଇଁଛର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ୍ ଅଛି ଖିଆପିଆ କରୁଛି । ଏହା ସତ୍ବେ କଇଁଛଟିର ସ୍ବାସ୍ଥ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ, ପାତ୍ରପୋଡାରେ ଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରେସ୍କ୍ୟୁ ସେଣ୍ଟରରେ ଛଡା ଯିବା ନେଇ ସିଟି ଫରେଷ୍ଟ ଏସିଏଫ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି । 

ଏହି କଇଁଛଟି ଓଡିଶାରେ ମିଳେନାହିଁ । ଏଥିରୁ କିଛି ଓୌଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ ଏଗୁଡିକୁ ସ୍ମଗଲିଗିଂ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ମାର୍କେଟ ମୂଲ୍ୟ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି । ତେବେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଏମିତି ପ୍ରଜାତିର ୪୦୬ଟି କଇଁଛ ବିବେକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଯୋଗେ ଦୁଇ ମହିଳା ନେଇ ଯାଉଥିବା ବେଳେ, ଭୁବନେଶ୍ବର ଠାରେ ରେଳବିଭାଗ ଦ୍ବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts