Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

କୋରାପୁଟର ନିଆରା ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଛତୁ : କିଲୋ ପ୍ରତି ଦର ୮୦୦ରୁ ୧୨୦୦ଟଙ୍କା, ତଥାପି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ

24/06/2019 at 4:05 PM

ଜୟପୁର ୨୪|୬: ଛତୁ କେଜି ୮୦୦ ଟଙ୍କା । ତଥାପି କିଣିବାକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାବ।ହେଲେ ଏହା ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ବଟନ କି ପାଳ ଛତୁ ନୁହେଁ।ଏହି ହେଉଛି ବଡା ଛତୁ। ଏହା କେବଳ କୋରାପୁଟ ଓ ପଡୋଶୀ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ଆଷାଢ ଓ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମିଳିଥାଏ। ଆଉ ଏହା ବର୍ଷର  ଏହି ୨ ମାସରେ ହଁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଖାଇବାକୁ  ଖୁବ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ।ତେଣୁ ଏହାର ବଜାରରେ ବେଶ ଚାହିଦା ରହିଛି। ଏବେ ଏହି ଛତୁର ପସରା ଜୟପୁର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଦରକୁ ଖାତିର ନକରି ଏହାକୁ କିଣିବାକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ପ୍ରବଳ ଆଗ୍ରହ।

ଜୟପୁର ବଜାରରେ ବଡା ଛତୁର ପସରା।ପସରା ମେଲାଇ ବସିଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ।ଛତୁ ଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଅଣ୍ଡା ପରି।ଛୋଟଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟିକେ ବଡ ଆକାରର ବି ରହିଛି।ଏହା କୋରାପୁଟର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଛତୁ।ଏହି ଛତୁ ଦର କିଲୋ ପିଛା ଏବେ ୮୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଜୟପୁର ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।।

କୋରାପୁଟ ଓ ଏହାର ପଡୋଶୀ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ଏହା ମିଳେ।ବର୍ଷକୁ କେବଳ ଆଷାଢ ଓ  ଶ୍ରାବଣ ,ଏହି ୨ ମାସରେ ମିଳିଥାଏ।ଏହି ଛତୁ ଚାଷ ହେଉନଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶରେ ହିଁ ଶାଳ ଗଛ ତଳେ ଫୁଟିଥାଏ।ଖାଇବାକୁ ଏହା ଖୁବ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଚାହିଦା ବି ବେଶ ରହିଛି।

୧୦ ଦିନ ହେଲା ଏହି ଛତୁ ବଜାରକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଦର ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା କିଲୋ ପିଛା ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ଓ ପରେ ୧୦୦୦ ଟଂକାକୁ ଖସିଥିଲା।ହେଲେ ଏବେ ଦର ଖସି ୮୦୦ରେ ପହଁଚିଛି। ତେବେ ଖରା ଯାଇ ଏବେ କିଛି ଦିନ ହେଲା  ବର୍ଷା ଆସିଥିବାରୁ ଛତୁ କମ୍ ପରିମାଣର ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ଟିକେ ଖରା ହେବା ପରେ ଅଧିକ ଛତୁ ବଜାରକୁ ଆସିବ ଓ ଦର ଖସିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ।

ନିରାମିଷାସୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ସବୁ ବେଳେ ଛତୁ ରହି ଆସିଛି।ହେଲେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ବଟନ ହେଉ କି ପାଳ ଛତୁ ଏହା ଚାଷ କରି ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥାଏ।କିନ୍ତୁ ବଡା ଛତୁ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶରେ ସ୍ବତଃ ଫୁଟୁଥିବାରୁ ଏହା ଅନ୍ୟ ଛତୁ ତୁଳନାରେ ଖୁବ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ।

ତେଣୁ କେବେ ଆଷାଢ ମାସ ଆସିବ ଓ ଏହି ଛତୁ ମିଳିବ ଏହାର ଅପେକ୍ଷା ଥାଆନ୍ତି କୋରାପୁଟବାସୀ।ଏହି ଛତୁରେ ମସଲା ଭଜା,ବେସର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର  ବ୍ୟଂଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ  ହୋଇଥାଏ।ଦର ଅଧିକ ରହିଥିଲେ ଏହାକୁ କିଣିବାକୁ  ଗ୍ରାହକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି।ଅନ୍ୟ ଛତୁ ତୁଳନାରେ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍ ବି ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ।

   Related Posts