Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହଙ୍ଗା ହେଲା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍, ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ୩ ଗୁଣା ବଢିଲା ଦାମ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ କିରାଣୀ, ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ନେଉଥିଲେ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଆଜି ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ, ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ-୧୪ ପ୍ରତିଭାଦୀପ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ସର୍ଟଫିଲ୍ମ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍ ‘ସୋ-କେଶ୍ ୨୦୨୦’ର ପୁରସ୍କାର ବିତରଣୀ, ୧୨ଟି ବର୍ଗରେ ରହିଛି ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଭନ୍ ନିରାଶ, କହିଲେ- ‘ପିଚ୍ ଭଲ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଖେଳି ପାରିଲେ ନାହିଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରୁ ୨୦ ଦିନ ଯାଏଁ ଭାରତ ଆକାଶରେ ଦେଖାଦେବ ଧୂମକେତୁ : ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ୨୦ ମିନିଟ ଯାଏଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖିପାରିବେ

12/07/2020 at 3:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୭ : ମହାକାଶ ଦୁନିଆରୁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି | ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରୁ ଭାରତ ଆକାଶରେ ସି/୨୦୨୦ ଏଫ୩ ନାମକ ଧୂମକେତୁ (Comet) ୨୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଦେବ | ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଧୂମକେତୁକୁ ୨୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯାଇପାରିବ | ଏହି ଧୂମକେତୁକୁ  NEOWISE ନାଁ ଦିଆଯାଇଛି |

ଓଡିଶା ତାରମଣ୍ଡଳର ଉପନିର୍ଦେଶକ ଡ.ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ନାସାର ନିୟର ଅର୍ଥ ୱାଇଡ଼ ଫିଲ୍ଡ ଇନଫ୍ରାରେଡ ସର୍ବେ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରର (NEOWISE) ଟେଲିସ୍କୋପ ଦ୍ୱାରା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଏହି ଧୂମକେତୁକୁ ଖୋଜା ଯାଇଥିଲା | ଏହି ଧୂମକେତୁ ଜୁଲାଇ ୨୨-୨୩ ତାରିଖରେ ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ଏହି ଧୂମକେତୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଆକାଶରେ ଦେଖାଦେବ |

ଡ.ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରୁ NEOWISE ଉତ୍ତର -ପଶ୍ଚିମ ଆକାଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଦେବ | ଆଗାମୀ ୨୦ ଦିନ ଯାଏଁ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ୨୦ ମିନିଟ ଯାଏଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖାଦେବ | ଏହାକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହା ଆକାଶର ଉପର ଭାଗକୁ ଆସିବ | ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏହି ଧୂମକେତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଉ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ | ଟେଲିସ୍କୋପ ଓ ଦୂରବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖିପାରିବେ | NEOWISE ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀରୁ ୨୦ କୋଟି କିମି ଦୂରରେ ମହାକାଶରେ ରହିଛି | ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖରେ ଏହା ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ | ସେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ଏହାର ଦୂରତା ୧୦.୩ କୋଟି କିମି ରହିବ |

ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ନାସାର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରୀ ବବ ବେହେନକେନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାକାଶ ଷ୍ଟେସନ ଆଇଏସଏସ ରୁ ଧୂମକେତୁର ଫଟୋ ଉଠାଇ ତାକୁ ଟ୍ୱିଟରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ | ଲେବାନନ, ଇସ୍ରାଇଲ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଭଳି ଅନେକ ଦେଶ ଧୂମକେତୁର ପତା ଲଗାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି |

   Related Posts