Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲିଫ୍ଟ ମାଗି ଯାଉଥିଲେ ଘରକୁ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମା’ପୁଅ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସଂକ୍ରମଣ
  • ||
  • ସ୍କୁଲ ଫି’ ଛାଡ଼ ମାମଲା: ସପ୍ତାହେ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଆଖି
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ଏଣିକି ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ଶବ ହେବ ସତ୍କାର
  • ||
  • ଲଦାଖ: ଡେମଚୋକ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ଚୀନ ସୈନିକ, ମିଳିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ
  • ||
  • ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର : ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ଲୋକ ଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁଇ ଶିଶୁ ସହ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆତ୍ମଦାହ ଉଦ୍ୟମ, ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ପୁଅ ଆସି ପଡୋଶୀଙ୍କୁ କହିଲା-ବାପା ଉଠୁନାହାନ୍ତି, ଦେଖିଲା ବେଳକୁ ଘରେ ପଡିଥିଲା ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୧୩ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୨୫-୨୫ ଏକର ଜମି ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା
  • ||

ଖୁବ୍‌ ବିରଳ ରକ୍ତ, ନାଁ ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ –ଏପରି ବିରଳ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବାକୁ ରାଉରକେଲାରୁ ଦିଲ୍ଲୀପ ଆସିଲେ ବ୍ରହ୍ମପୁର

19/10/2019 at 6:24 PM

ବ୍ରହ୍ମପରୁ ୧୯।୧୦ – ଭିନ୍ନ ଧରଣର ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ବମ୍ବେ ଓ ପଜିଟିଭ୍ ପାଇଁ ରୋଗୀ ଛଟପଟ ,ଏପରି ରକ୍ତ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ମିଳିଲା ନାହିଁ । ରକ୍ତ ଦେବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀପ ଆସିଲେ ରାଉଲକେଲାରୁ । ଗୋଟିଏ ଦେଲେ ଆହୁରି ଦରକାର ଦୁଇଟି । ଚିନ୍ତାରେ ପିରବାରବର୍ଗ  । ଡାକ୍ତର କହିଲେ ଯୋଗାଡ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରୟାସ  ।

ରକ୍ତର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗେ। ଏଭଳି ଏକ ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଛି. ତାହା ବୋଧେ ହୁଏ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଜାଣି ନ ଥିବେ। ଏହି ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ହେଉଛି ବମ୍ବେ ଓ ପଜିଟିଭ୍। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାହା ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ମିଳିନଥିଲା। ପରେ ରକ୍ତ ଦେବାକୁ ଜଣେ ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ରାଉଲକେଲାରୁ ଆସି ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଳକ୍ ବୁରୁତାଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମୁଣ୍ଡସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମର ସବିତା ତରାଇ। ନାରାୟଣ ତରାଇଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସବିତା ତରାଇ ଗତ ୪ ଦିନ ପୂର୍ବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। ପ୍ରସବ ପରେ ହିମୋଗ୍ଳୋବିନ୍ ର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ରକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥିଲା। ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ବମ୍ବେ ଓ ପଜିଟିଭ୍  ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍। ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ର ରକ୍ତ ବ୍ରହ୍ମପୁର କିମ୍ବା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ମିଳିନଥିଲା। ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ରାଉଲକେଲାର ଦିଲ୍ଲିପ ବାରିକଙ୍କ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା। ପରେ ଦିଲ୍ଲିପ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ର ରକ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍.କେ.ସି.ଜି ମେଡିକାଲ୍ ଆସି ରକ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଆହୁରି ଦୁଇ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ପରିବାରବର୍ଗ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ସମାଜସେବୀ କହିଛନ୍ତି।

– ସବିତା ଏବେ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରସୁତି ବିଭାଗର ୧୪୩ ନମ୍ବର ବେଡ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଗମ୍ଭୀର ରହିଥିବା ବେଳେ ନବଜାତ ଶିଶୁର ଓଜନ ଆଶାତୀତ କମ୍ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସବିତାଙ୍କୁ ବମ୍ବେ ଓ ପଜିଟିଭ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ତାହା ବଡ ମେଡିକଲ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ରାଉଲକେଲାର ଦିଲ୍ଲିପ ବାରିକଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ର ବୋଲି ଜଣାପଡିବା ପରେ ଦିଲ୍ଲିପଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଦିଲ୍ଲିପ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲ୍‌ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରରେ ପହଞ୍ଚି ରକ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ନିୟମ ଅନୁୟାୟୀ ରକ୍ତ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ସମସ୍ଥ ପ୍ରକାର ସୁବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ଡାକ୍ତର ରଶ୍ମିତା ପାଣିଗ୍ରାହୀ। ଦିଲ୍ଲାପୀଙ୍କ ରକ୍ତଦାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ନିଆରା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ରକ୍ତ ନମୁନା ବମ୍ବେ ଓ ପଜିଟିଭ୍ ରକ୍ତ ପାଇ ଖୁସ୍ ଥିବା ବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ରକ୍ତ କେଉଁଠାରୁ ଯୋଗାଡ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ଥେ ଚିନ୍ତିତ  ।

   Related Posts