Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସାବଧାନ ! ଆସିଲା ଆଉ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ‘ଅମିବା’, ନାକ ଦେଇ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରି ମସ୍ତିସ୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ

6/07/2020 at 5:06 PM

ଫ୍ଲୋରିଡ଼ା ୦୬/୦୭ : କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଫ୍ଲୋରିଡ଼ାରେ ଆଉ ଏକ ରୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ମସ୍ତିସ୍କ ଖାଉଥିବା ଅମିବା ମାମଲା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି | ଫ୍ଲୋରିଡ଼ା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମସ୍ତିସ୍କ ଖାଉଥିବା ନେଗଲେରିୟା ଫାଇଲେରିଆ ନାମକ ଅମିବା ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ଅମିବା ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀର ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ | ଏହି ଅମିବା ମସ୍ତିସ୍କରେ ପ୍ରାଥମିକ ମେନିଙ୍ଗୋଏନ୍ସଫାଲାଇଟିସ୍ ନାମକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ମସ୍ତିସ୍କ କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ | ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅମିବାର ୩୭ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଅମିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ | ଏହା ସହଜରେ ମନୁଷ୍ୟର ମସ୍ତିସ୍କରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥାଏ |

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଅମିବାର ଏକ ପ୍ରଜାତ ସାଧାରଣତଃ ଝରଣା, ନଦୀ କିମ୍ବା ପୋଖରୀର ତାଜା ଓ ଗରମ ପାଣିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅମିବାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ କୌଣସି ଝରଣା ନଦୀ କିମ୍ବା ପୋଖରୀକୁ ସ୍ନାନ କରିବା ପାଇଁ ନ ଯାଆନ୍ତୁ | ପାଣିରେ ପହଁରିବା ସମୟରେ ଏହା ନାକ ଦେଇ ମସ୍ତିସ୍କରେ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ | ସିଙ୍ଗଲ ସେଲ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁକ୍ଷ୍ମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା କେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଜଣା ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିନଥାଏ | ଫ୍ଲୋରିଡ଼ା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକାରେ ୧୯୬୭ ରୁ ୨୦୧୭ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଅମିବା ସଂକ୍ରମଣର ୧୪୩ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ଏହା ଏକ ରେୟର ରୋଗ | ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ୧୪୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଥିଲା | ଜୁଲାଇ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଅମିବା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ମାସ | କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ |

ଅମିବାରେ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଭୋଜନ ରୂପ ରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ, ଏଲଗି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଚାରା କିମ୍ବା ମୃତ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଖାଇଥାଏ | ଏହା ଏକ ଆକାରହୀନ କୋଷ ଯାହାର ନା ମୁହଁ ଅଛି ନା କୌଣସି ଶ୍ୱାସନ ତନ୍ତ୍ର | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଅମିବା ଭୋଜନ କରିଥାଏ | ଅମିବା ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଶରୀରରେ କିଛି ଖାସ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା, ଜ୍ୱର ହୋଇଥାଏ | ମସ୍ତିସ୍କରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିଲେ ଏହା ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରେ | ଗମ୍ଭୀର ଅବସ୍ଥାରେ ପୀଡିତ କୋମାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯାନ୍ତି | ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେବାର ଦିନେରୁ ୮ ଦିନ ଭିତରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

   Related Posts