Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

କଟକରେ ଆଉ କେତେ ନକଲି ? ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ

30/11/2020 at 4:25 PM

କଟକ ୩୦।୧୧: କଟକ ଯେମିତି ଏବେ ଅପମିଶ୍ରଣକାରୀଙ୍କ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି । ସୋମବାର ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଠାବ ହୋଇଛି ଅପମିଶ୍ରିତ ଘିଅ ଓ ତେଲର କାରଖାନା । ସୁବାସ ଘିଅ କାରଖାନାରେ ଚଢାଉ କରି ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ । ଯେଉଁଥିରେ ରହିଛି ସୁବାସ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ଘିଅ, ପାମୋଲିନ ତେଲ ଏବଂ ଟମାଟୋ ସସ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆହୁରି କେତେ ପ୍ରକାରର ମସଲା । କମ୍ପାନୀର ୨ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଛି । ସୁବାସ କମ୍ପାନୀର ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତାର ଯେଉଁ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି, ତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପୋଲିସ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅପମିଶ୍ରଣ କରି ତେଲ ଓ ଘିଅ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସୁବାସ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଚଢାଉ ସମୟରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳିଛି । ସୁବାସ କମ୍ପାନୀକୁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଏଠାରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ତେଲ ଏବଂ ଘିଅରେ ଭରି ରହିଛି ବିଷ ଏକଥା ବୁଝିବାକୁ ଆଉ ବାକି ନାହିଁ ।  

୯୦ ଦଶକରୁ ସୁବାସ କମ୍ପାନୀ ତାର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ପ୍ରଥମେ ମସଲା, ପରେ ସିମାଇଁ ଏବଂ ସସ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରି ବଜାରକୁ ଛାଡୁଥିଲା ସୁବାସ କମ୍ପାନୀ । ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ସଂସ୍ଥାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଖାଇବା ତେଲ ଏବଂ ଘିଅର ପ୍ରସ୍ତୁତି । କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଲା, ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଖାଦ୍ୟ ଅପମିଶ୍ରଣର ଯେଉଁ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ସୁବାସ କମ୍ପାନୀ ଚଳାଇ ଆସୁଥିଲା ତା ଉପରେ କେମିତି କାହାର ନଜର ପଡିଲା ନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ଦିନର ଚଢାଉରେ ଏହି କାରଖାନାରୁ ଜବତ ହୋଇଛି ପ୍ରାୟ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଆପତ୍ତିଜନକ ସାମଗ୍ରୀ । ତେବେ କେବଳ ଅପମିଶ୍ରଣର ଅଭିଯୋଗ ନୁହେଁ ବରଂ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତାର ଜାଲରେ ମଧ୍ୟ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛି ସୁବାସ କମ୍ପାନୀ । ଯାହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କଟକ ଡିସିପି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସୋମବାରର ଚଢାଇକୁ ମିଶାଇ ଗତ ଏକ ମାସ ଭିତରେ କଟକର ୧୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କଲାଣି ପୋଲିସ । ଏହା ଭିତରେ ୧୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସୋମବାର ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି ପୋଲିସ ।

   Related Posts