Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିୟାଣା : ଚଳନ୍ତା କାର ଉପରେ ଓଲଟି ପଡିଲା କଣ୍ଟେନର, ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା, ଷ୍ଟାର୍କ ଆହତ, ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରୁ ପଡିବେ ବାଦ୍ !
  • ||
  • ବରଗଡ : ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ବୋଲେରୋ, ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୩୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୦୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : MDH ମସଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଗୋପ : ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ ପଶିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ହାଣିଲେ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମିଳିଲାନି ଜାମିନ୍, ନିଜ ବେକ କାଟିଦେଲେ କଏଦୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

‘ଝାନସୀ ରାଣୀ’ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଚାର ଅସ୍ତ୍ର : ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈଙ୍କ ପ୍ରତି ସିନ୍ଧିଆ ରାଜବଂଶର ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ

3/10/2020 at 10:15 PM

ଭୋପାଳ, ୦୩ ।୧୦:   ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଏବେ ଘଡିକେ ଘୋଡା ଛୁଟୁଛି । କେତେବେଳେ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶାସକ ବିଜେପି ଓ ବିରୋଧି କଂଗ୍ରେସ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି ତାହା ଅନୁମାନ ଲଗାଇବା କଷ୍ଟକର । ଏବେ ମହିଳା ସ୍ୱାଧିନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ଝାନସୀ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈଙ୍କୁ ନେଇ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଖୋରାକ ମିଳିଯାଇଛି ।

ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈ ୧୮୫୭ରେ ହୋଇଥିବା ସିପାହୀ ବିଦ୍ରୋହରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଇଂରେଜଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢି ବଳୀଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ସିନ୍ଧିଆ ପରିବାର ଝାନସୀ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ନୀବାଈଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥିବା କୁହାଯାଏ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଏବେ ବିଜେପିରେ ଅଛନ୍ତି । ଫଳରେ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯିବ ।

ଐତିହାସିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସିନ୍ଧିଆ ପରିବାର ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ପ୍ରତାରଣା ଦେଇଥିଲା। ୧୮୫୭ରେ ସିନ୍ଧିଆ ପରିବାର ରାଣୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବ୍ରିଟିଶ ସହ ହାତ ମିଳାଇଥିଲେ । ଯାହା ୧୬୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସିନ୍ଧିଆ ପରିବାର ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବିଜେପି, ଜନ ସଙ୍ଘ ଓ କଂଗ୍ରେସ ଆଦି ଦଳରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିନ୍ଧିଆ ପରିବାର ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ଅଛି । ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ଓ ଯଶୋଧାରା ରାଜେ ଏବେ ବିଜେପିରେ ।

ଗତ ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନା କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଉପ ନିର୍ବାଚନ  ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ନାଥ ଗ୍ୱାଲିଅର ଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈଙ୍କ ସମାଧିକୁ ଯାଇନଥିଲେ । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ମିଛ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଫଟୋ ଦେଖାଇ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲା । ତେବେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସର ରଣନୀତିର କିପରି ମୁକାବିଲା କରିବ ତାହା ଆଗକୁ ହିଁ ଜଣାପଡିବ ।

   Related Posts