Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଖ୍ୟାତାନାମା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ:  ୮୫ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦରକାର ନାହିଁ ଅକ୍ସିଜେନ୍-ରେମଡେସିଭିର

25/04/2021 at 6:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୪: ଦେଶରେ କରୋନାର ସଙ୍କଟଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଖ୍ୟାତାନାମା ଡାକ୍ତରମାନେ ପୁଣି ଥରେ କୋଭିଡ୍ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଲୋଚନାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ସମେତ ଦେଶର ବଡ ଡାକ୍ତର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ମେଦାନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡ. ନରେଶ ତ୍ରେହାନ, ମେଡିସିନ ଏମ୍ସର ପ୍ରୋଫେସର ତଥା ଏଚଓଡି ଡ. ନବୀନ ଓ୍ଵିଗ୍ ଓ ସାଧାରଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ  ସେବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ସୁନିଲ କୁମାର ସାମିଲ।

ଡ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ। ଘରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ, ସିଲିଣ୍ଡର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି। କରୋନା ଏକ ସାଧାରଣ ସଂକ୍ରମଣ। ଏଥିରେ ୮୫ ରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଜ୍ଵର ଏବଂ ଦେହହାତ ଗୋଡ ବିନ୍ଧା ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍, ରେମଡେସିଭିରର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ରୋଗୀମାନେ ଘରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ୯୪ରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କୁ ରେମଡେସିଭିରର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଯଦି ସାଧାରଣ ରେମଡେସିଭିର ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କମ ଲାଭ ଏବଂ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିପାରେ। ଲୋକେ  ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ରେମଡେସିଭିର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଗଚ୍ଛିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବଜାରରେ ଏହାର ଅଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ  କଳାବଜାରୀ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏମିତି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ଡ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି।

ମେଦାନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲର ଡ. ନରେଶ ତ୍ରେହନ ରେମଡେସିଭିରକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କୌଣସି ମ୍ୟାଜିକ୍  ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନୁହେଁ। ଯେବେ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ୯୫ ରୁ ୯୭ ରହିଛି ତେବେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ହାଲୁକା ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଘରେ ଭଲ ଯତ୍ନ ନେଇ ଏବଂ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପାରିବେ।

   Related Posts