Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ମସଜିଦ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷତା

27/04/2021 at 9:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୪: ବର୍ତ୍ତମାନ ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସ ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନ ଉପବାସ ସହିତ ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ମସଜିଦକୁ ଯାଇ ନମାଜ ପାଠ କରନ୍ତି । ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ମସଜିଦଗୁଡିକରେ ବହୁତ ଭିଡ ଜମିଥାଏ । ଲୋକମାନେ ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସକୁ ଖୁବ୍ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଏଥର କରୋନା ଯୋଗୁଁ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଦୁନିଆରେ କିଛି ଏଭଳି ମସଜିଦ୍ ରହିଛି ଯାହା ଇସଲାମିକ ଧର୍ମସ୍ଥଳ ହେବା ସହିତ ସୁନ୍ଦରତାରେ ମଧ୍ୟ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ।  ନିଜର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଏହା  ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସବୁ ମସଜିଦ୍ ବିଷୟରେ…

PunjabKesari

ଜାମା ମସଜିଦ୍ :

ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜାମା ମସଜିଦ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହା ୧୬୫୬ ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ମସଜିଦ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଶାହା ଜାହାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ, ଏହା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମସଜିଦ । ଏହାର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରାୟ ୨୫,୦୦୦ ଲୋକ ଏକ ସମୟରେ ନମାଜ ପାଠ କରିପାରିବେ ।

PunjabKesari

ଅଲ-ହରମ ମସଜିଦ୍ :

ଏହି ମସଜିଦ ସାଉଦି ଆରବର ମକ୍କାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ମୁସଲମାନ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜ୍ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି । ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ମସଜିଦ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମସଜିଦ ମଧ୍ୟରେ ବାଇତୁଲ୍ଲା ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଦିନରେ ୫ଥର ନମାଜ ପାଠ କରନ୍ତି ।

PunjabKesari

ନୀଳ ମସଜିଦ୍ :

ନୀଳ ମସଜିଦ ତୁର୍କୀର ଇସ୍ତାନବୁଲରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହାର କାନ୍ଥ ଏବଂ ଟାଇଲଗୁଡିକ ନୀଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନୀଳ ମସଜିଦ କିମ୍ବା ବ୍ଲୁ ମସଜିଦ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଅବଧି ୧୬୦୯ ରୁ ୧୬୧୬ ମଧ୍ୟରେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ୬ ଟି ଟାୱାର ଛୁଞ୍ଚି ପରି ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଆହୁରି ବଢାଇଥାଏ । ଏହାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପାରମ୍ପାରିକ ଇସଲାମ ଧର୍ମକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ।

PunjabKesari

ମସଜିଦ୍-ଏ- ନବୱି :

“ମସଜିଦ-ଏ-ନବୱି” ସାଉଦି ଆରବର ମେଦିନା ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଇସଲାମର ଦ୍ୱିତୀୟ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ମସଜିଦର କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଇଟା ଓ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଛାତ କାଠରେ ନିର୍ମିତ ।

   Related Posts