Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ରମଜାନ୍: କେମିତି ହେବ ପାଳନ ?

16/04/2020 at 10:16 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୬/୪: କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ରମଜାନ୍। ତେଣୁ ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନା ଏବଂ ଇଫତାର ପାର୍ଟି ଆୟୋଜନ ଉପରେ କି କି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ହେବ ସେନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚିନ୍ତା । 

କେମିତି ପାଳନ ହେବ ରମଜାନ୍। କେମିତି ମସଜିଦ୍ ଇଦଘାରେ ହେବ ପ୍ରାର୍ଥନା ?  କ’ଣ ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ନା ଏଥିରେ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାନ୍ସିଂ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ରମଜାନ୍ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ହିଁ କରୋନା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସପ୍ତାହ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି।

 ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଖତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି ଆଜି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ୱାକଫ ବୋର୍ଡ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ୱାକଫ ବୋର୍ଡ ଗୁଡ଼ିକ ଲକଡାଉନର ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଲାଗି ଆଶ୍ବାସନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୱାକଫ ବୋର୍ଡ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଦେଶର ୭ ଲକ୍ଷ ମସଜିଦ ଇଦଘାରେ ଏସବୁ ନିୟମ ପାଳନ ପାଇଁ ଏହି ବୌଠକରେ ସହମତି ହୋଇଛି। ରମଜାନ୍ ସମୟରେ ଲୋକେ ଏକାଠି ହୋଇ ଇଫତାର ପାର୍ଟି ପାଳନ ନ କରିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଯାହା ଯାହା ନିୟମ ରହିଛି ସେହି ସେହି ସ୍ଥାନର ନିୟମ ସବୁ ପାଳନ କରାଯିବ। 

ରମଜାନକୁ ଦେଖି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ଆଗୁଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏ ହେଉଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା। ଏଥିରେ ସିଧା ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନା ଏବଂ ଇଫତାର ପାର୍ଟିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ କୌଣସି ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିନାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାନ୍ସିଂ ନିୟମ ବଳବତ୍ତର ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ମୁସଲମାନମାନେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ନେଇ ଆଗୁଆ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଧର୍ମୀୟ ସ୍ଥଳରେ କୌଣସି ସାମୂହିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଉପରେ କଟକଣା ରହିଛି ତେଣୁ ରମଜାନ ସମୟରେ ସତର୍କତାର ସହିତ ରମଜାନ ରୀତି ନୀତି ପାଳନ କରାଯିବ।

   Related Posts