Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୂଜନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଦାବିରେ ଦାଖଲ ଯାଚିକା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଖାରଜ, ଅଦାଲତ କହିଲେ- ଯୁକ୍ତି ଆଧାରହୀନ

24/07/2020 at 4:06 PM

ପ୍ରୟାଗରାଜ ୨୪।୦୭: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଭୂମିପୂଜନ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବା ଦାବିରେ ଦାଖଲ ଯାଚିକାକୁ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀର ସାମ୍ବାଦିକ ସାକେତ ଗୋଖଲେଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି ଏହାକୁ ଆଧାରହୀନ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀର ସାମ୍ବାଦିକ ସାକେତ ଗୋଖଲେଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ ପିଆଇଏଲ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଭୂମିପୂଜନ କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଅନଲକ୍‌-୨ର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଭୂମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ଲୋକ ଏକତ୍ର ହେବେ, ଯାହା କୋଭିଡ୍-୧୯ ନିୟମର  ବୀପରିତ। ଲେଟର ପିଟିସନ ଜରିଆରେ ଭୂମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଭୂମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଲେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ବିପଦ ରହିଥିବା ସାମ୍ଵାଦିକ ପିଟିସନରେ କହିଥିଲେ।

ହାଇକୋର୍ଟ ଆବେଦନ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଆୟୋଜକଙ୍କଠୁ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମେତ କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ର ପାଳନ କରାଯିବ। କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ପୂରା ଯାଚିକା କଳ୍ପନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ଯେ କେମିତି ପ୍ରୋଟକଲର ଉଲ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ  ହେବାକୁ ଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମିପୂଜନ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଖୋଦ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବେ। ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଶେଷ ବୈଠକରେ ମନ୍ଦିରର ଡିଜାଇନରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ଏବେ ମନ୍ଦିରର ଉଚ୍ଚତା ୨୦ ଫୁଟ୍ ବଢାଯାଇ ୧୬୧ ଫୁଟ୍ କରାଯିବ।

   Related Posts