Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ଆଜି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଶସ୍ତ୍ର ପୂଜା କରିବେ ରାଜନାଥ : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଏହାର ବିଶେଷତ୍ବ

8/10/2019 at 9:13 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮।୧୦: ଆଜି ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ପ୍ରଥମ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ । ଏଥିପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ । ଆଜି ବାୟୁ ସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଏବଂ ଦଶହରା ଅବସରେ ଏହା ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ।

ରାଫେଲ ହସ୍ତାନ୍ତର ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ରାନସରେ ଶସ୍ତ୍ର ପୂଜା କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଫ୍ରାନସର ବୋରଡ୍ୟୁକ୍ସ ସହରରେ ବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ ରାଫେଲ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ରାଜନାଥ ସିଂ ଦୁଇ ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ଉଡାଣ ଭରିବେ । ଏହାସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ କ୍ରୟ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ ।

ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ କିଣିବା ନେଇ ୬୧ହଜାର ୯ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଲାଗି ରାଫେଲ ବିମାନ ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର ହେବ ବୋଲି ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିସାରିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି କି ଫ୍ରାନ୍ସ ସହ ରାଫେଲ ଡିଲରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆରକେଏସ ଭଦୋରିଆ । ଏବେ ତାଙ୍କରି ଅଧିନରେ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ସେପଟେ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୪ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତକୁ ମିଳିଯିବ ବୋଲି ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ରାଫେଲର କ୍ଷମଲା ଉପରେ :

ଦୁଇ ଇଞ୍ଜିନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଫେଲ ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ଫ୍ରାନସର ଦସାଲ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଏଥିରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ମିସାଇଲ ଖଞ୍ଜାଯାଇଛି ଯାହା ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର ଟାର୍ଗେଟକୁ ଧ୍ବସ୍ତ କରିଦେବ । ଏଥିପାଇଁ ରାଫେଲକୁ ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର କୁହାଯାଉଛି  । ମିଶାଇଲ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଫେଲ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ବଢାଇବ , ଆକାଶରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ବହୁଗୁଣ କରିବ । ରାଫେଲରେ ଲାଗିଥିବା ମିଟିଆର ମିସାଇଲ୍ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଘାତକ ଅସ୍ତ୍ର ।

ରାଫେଲ ଏମିତି ଏକ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଯାହାକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ମିଶନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ଗୋଟିଏ ମିନିଟରେ ୬୦ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚକୁ ଉଠି ଯାଇପାରିବ । ଏହାର ଇନ୍ଧନ କ୍ଷମତା ୧୭ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ । ପ୍ରତିକୂଳ ପରିବେଶରେ ମଧ୍ୟ ରାଫେଲ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ସ୍କାଲ୍ପ ମିସାଇଲ୍ ଆକାଶରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଏହାର ବେଗ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨ହଜାର କିଲୋମିଟରୁ ଅଧିକ ।

   Related Posts