Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କଲେ ସାଂସଦ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳ, ପିଚୁ ଉଠିଯାଉଥିବା ନେଇ ହୋଇଥିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ଆଲମିରାରେ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତାକଡରୁ ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାରହା ଶିକାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ବିଛାଇଥିଲେ, ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଚାଲିଗଲା ନିଜ ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ପାରୋଲରେ ୧ ମାସ ନିମନ୍ତେ ମୁକ୍ତ ହେଲେ ରାଜୀବ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଦୋଷୀ ନଳିନୀ ଶ୍ରୀହରନ, କୋର୍ଟ ରଖିଛନ୍ତି ଏପରି ସର୍ତ୍ତ

25/07/2019 at 4:23 PM

ଭେଲ୍ଲୋର ୨୫।୭:  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ନଳିନୀ ଶ୍ରୀହରନ ଗୁରୁବାର ପାରୋଲରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଝିଅ ବାହାଘର ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିମନ୍ତେ କୋର୍ଟ ନଳିନୀଙ୍କୁ ୧ ମାସ ନିମନ୍ତେ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଭେଲୋର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କାରାଗାରରୁ ତାଙ୍କୁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ନଳିନୀ ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ବେଳେ ଝିଅ ହରିଥ୍ରାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ହରିଥ୍ରା ଏବେ ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଛି।

ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ଦିନ ନଳିନୀଙ୍କ ପାରୋଲ ନିବେଦନରେ ମୋହର ମାରିଥିଲେ। ସେ ଝିଅର ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିମନ୍ତେ ୬ ମାସ ପାରୋଲ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିବା ବେଳେ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ୧ମାସ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ବେଳେ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଲୋର ବାହାରକୁ ନ ଯିବାଲାଗି କୋର୍ଟ କଡାକଟକଣା ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ପାରୋଲ ସମୟରେ କୌଣସି ରାଜନେତା ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଯେପରି ନ ଭେଟନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।  ସେହିପରି ପାରୋଲ ସମୟରେ ନଳିନୀଙ୍କ ଏସ୍କର୍ଟ ବାବଦ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବହନ କରିବା ଲାଗି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ମିସାଇ ନଳିନୀ ଦ୍ବିତୀୟବାର ଜେଲରୁ ପାରୋଲରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ  ପିତାଙ୍କ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେବା ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାରୋଲରେ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିଥିଲେ।  ୧୯୯୧ ମସିହା ମେ ୨୧ ତାରିଖ ଦିନ ଚେନ୍ନାଇ ନିକଟସ୍ଥ ଶ୍ରୀପେରୁମ୍ବୁଦୂରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଦେଶରେ ଏଲଟିଟିଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କର ଏହା ଥିଲା ପ୍ରଥମ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଯେଉଁଥିରେ ନିଜେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲା।

ମାମଲାର ତଦନ୍ତରେ ଭାରତରେ ଏଲଟିଟିଇ ସଞ୍ଚାଳିତ ସଙ୍ଗଠନର ପେରାରୀ ଭଲ୍ଲନ, ନଳିନୀ, ମୁରୁଗନ, ଶନ୍ତନ, ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ, ରାଜକୁମାର ଓ ରବର୍ଟ ପାୟସ ଆଦି ୭ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଗିରଫ ଠାରୁ ନଳିନୀ ଓ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ଗତ ୨୮ ବର୍ଷ ହେଲା ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଅଛନ୍ତି।

ପାରୋଲ ନିମନ୍ତେ ନିଜେ ନଳିନୀ ଆବେଦନ କରିବା ସହ କୋର୍ଟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଓକିଲାତି ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବା ପରେ କୌଣସି ବନ୍ଦୀ ୧ ମାସ ଛୁଟିର ହକଦାର ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଗତ ୨୮ ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦୀ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଥରଟିଏ ଓ ତାହାବି ଦିନକ ପାଇଁ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ନଳିନୀ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ଏଣୁ ତାଙ୍କୁ ଲଗାତାର  ୬ମାସ ପାରୋଲରେ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ନଳିନୀ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ କୋର୍ଟ ମାତ୍ର ୩୦ ଦିନ ନମନ୍ତେ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts