Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଉଦାହରଣ- ସଚିନ ପାଇଲଟ

14/04/2020 at 2:23 PM

ଜୟପୁର, ୧୪|୦୪:  ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭୀଲଓ୍ୱାରା ମଡେଲ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନେକ ପରିମାଣରେ ରୋକିଛି । ଫଳରେ ଏହି ଭାଇରସ କମ୍ୟୁନିଟୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଗତି କରିନାହିଁ । ଏହା ଦେଶରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ରାଜସ୍ଥାନ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରୁଛି । ଯେପରି ଜିଲ୍ଲା ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଏହି ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ।

ରାଜ୍ୟର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଚିନ ପାଇଲଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସରକାର ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସାମାନ୍ୟ ରହିବ । ଭୀଲଓ୍ୱାରା ମଡେଲକୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ, ୟୁପି ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି । ଏହା କଣ ତାହା ତର୍ଜମା କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଓ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଶରେ କେବଳ ସହରକୁ ଫୋକସ୍ କରାଯାଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଠାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସଚତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଗଲା । ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ବ୍ଲକ ସମିତି, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ, ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମନରେଗା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦୈନିକ ୪ ଥର ହାତ ଧୋଇବା, ୩୭ ହଜାର ଗ୍ରାମକୁ ସୋଡିୟମ ହାଇପୋକ୍ଲୋରାଇଡରେ ସାନିଟାଇଜ କରିବା ଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା । ସରକାର ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମାସ୍କ ଓ ସାନିଟାଇଜ କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ସହର ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର କମ ରହିଲା । ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମ ଆସିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ, କୃଷକଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଓ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହିଁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଗତିଶୀଳ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts