Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ରାଜସ୍ଥାନ ବିକାନେରରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ କେସ୍ : ଦେଶରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ମାମଲା

26/06/2021 at 9:35 AM

ବିକାନେର ୨୬/୬ : ଦେଶରେ ସିନା କରୋନାର ୨ୟ ଲହର ପ୍ରକୋପ କମିଯାଇଛି । ହେଲେ ବିପଦ ବଢାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଡେଲଟା ପ୍ଲସ ମାମଲା । ଯାହାକି କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସରକାର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ଡେଲଟା ପ୍ଲସର ବଢୁଥିବା ମାମଲା ତୃତୀୟ ଲହରର କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏଥିସହ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାରର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଏହାରି ଭିତରେ ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେରରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ୬୫ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧାଙ୍କଠାରେ ଏକ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସୂଚନାଥାଉକି, ଜୁନ୍ ୩୦ରେ ମହିଳାଙ୍କ ନମୁନାକୁ ଜିନୋମ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ ପାଇଁ ପୁଣେ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ପୁଣେକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

ବିକାନେରର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡାକ୍ଟର ଓପି ଚହର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ମହିଳା ଜଣକ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମାମଲା । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ଅସମ୍ପୋଟିକ୍ ଏବଂ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଡକ୍ଟର ଚହର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ଉଭୟ ମାତ୍ରା ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ମହିଳା ରହୁଥିବା ବଙ୍ଗଳା ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ । ରାଜସ୍ଥାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମୋଟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯.୫୧ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ୧୩୧ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

   Related Posts