Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ହାତରେ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ମିଶନ ଦାୟିତ୍ୱ : ଉଡାଇ ସାରିଛନ୍ତି ୟୁଏସ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

12/11/2021 at 11:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨/୧୧: ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ନେଲେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ।  ଆମେରିକୀ. ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ନାସା ଓ ସ୍ପେସଏକ୍ସ ୪ ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ପଠାଇଛି । ସେମାନେ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ଗୁରୁବାର ପହଁଚିଛନ୍ତି । ଖରାପ ପାଣିପାଗ ଓ ଅନ୍ୟ କାରଣ ପାଇଁ ଏହି ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲା । ଶେଷରେ ବୁଧବାର ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରି ରକେଟ୍ ମହାକାଶ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହି ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ।

ନାସାର କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀର ମୌଥିୟସ୍ ମୌରର ରହିଛନ୍ତି । ସେ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା କରିଥିବା ୬୦୦ତମ ବ୍ୟକ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଆଉ ଅନ୍ୟ ୩ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଁଚିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ମୌଥିୟସଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ରାଜା ଚାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ଆମେରିକୀୟ ବାୟୁ ସେନାର ଲଢୁଆ ବିମାନର ଟ୍ରେନି ପାଇଲଟ୍ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ମିଶନ କମାଣ୍ଡର ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି । ଏନେଇ ରାଜା ଚାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ମହାନ ଯାତ୍ରା । ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ଭଲ ଲାଗୁଛି ।

ବୁଧବାର ଫ୍ଲୋରିଡାର କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଡ୍ରାଗନ୍ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ଉଡାଣ ଭରିଥିଲା । ତେବେ ଖରାପ ପାଣିପାଗ ପାଇଁ ଏହି ଯାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ଷା ରାତିରେ ଏହା ମହାକାଶ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପେସ ଏକ୍ସର ମହାକାଶଯାନ ୪ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରି ପୃଥିବୀକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା । ଏଥିରେ ନାସାର ମହାକାଶଚାରୀ ସେନ୍ କିମବରା, ମ୍ୟାଗନ୍ ମ୍ୟାକଆର୍ଥର, ଜାପାନର ଅକିହିତୋ ହୋସିଦେ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସର ଥୋମସ୍ ପ୍ୟାସ୍କବେଟଙ୍କୁ ଧରି କ୍ୟାସୁପଲ୍ ସ୍ପେସ ସେଣ୍ଟରରେ ପହଁଚିଥିଲା । ସେମାନେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ୨୦୦ ଦିନ ବିତାଇଥିଲେ ।  

   Related Posts