Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୃଷକଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବଳିଦାନ, ତେବେ ଯାଇ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେବ ୩୭୦: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||

ରେନ୍ ବାରରେ ନିଆଁ, ଜଣାପଡିନାହିଁ ସଠିକ କାରଣ

1/04/2019 at 9:42 PM

କଟକ ୧/୪-କଟକ ଦରଘାବଜାର ସ୍ଥିତ ନେତାଜୀ ସୁବାଷ ଆର୍କେଡରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ। ନିଆଁର ପ୍ରକୋପରେ  ଗୋଟିଏ ବାର ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଜଳି ନଷ୍ଟ ହୋଇାଇଛି, ତା ସମେତ ଆଉ ୨ ଟି ବ୍ୟବସାୟୀକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ନିଆଁର ସଠିକ କାରଣ ଜଣାପଡିନାହିଁ ।  କିନ୍ତୁ ସଟସର୍କିଟ କିମ୍ବା ସିଗାରେଟରୁ ନିଆଁରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ତ ଘଟିଥାଇପାରେ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେଲା ନିତାଜୀ ଆର୍କେଡ ଭଳି ଏକ ବୃହତ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭିତରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅଗ୍ନିନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିଲାଗି ନିଆଁକୁ ଆୟତ କରିବାକୁ ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ପ୍ରାୟ ୨ ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଛି ।

କଟକ ସ୍ଥିତ ନେତାଜୀ ସୁବାଷ ଆର୍କେଡରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଗ୍ନିକାଣ୍ତ ହେତୁ ନେତାଜୀ ଆର୍କେଡର ୪ର୍ଥ ମହାଲାରେ ଥିବା ରେନ୍ ବାର ନାମକ ଏକ ବାର ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଜଳି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପରିମାଣ କେତେହେବ , ତାର ଆକଳନ କରାଯଇନି । କିନ୍ତୁ ନିଆଁ କେମିତି ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏହା ପଛର କାରଣ କଣ, ତାହା ଏଯାଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନି । ତେବେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।  ତେଣେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ଅନୁମାନ କରୁଛି ସଟସର୍କିଟ କିମ୍ବା ସିଗାରେଟରୁ ନିଆଁରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ତ ଘଟିଥାଇପାରେ । 

ନେତାଜୀ ଆର୍କେଡରେ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରିହିଛି. ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ଏଠାରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାର ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ଏତେବଡ ମାର୍କେଟ କମ୍ପଲେକ୍ସରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଏବଂ ରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଅଘଟଣ ହେଲେ , ତାକୁ କିପରି ମୂକାବିଲା କରାଯାଇ ପାରିବ, ସେଥିଲାଗି ମଧ୍ୟ କୌଣଷି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ତେବେ ରେନ ବାର ଭିତରୁ ଧୁଆଁ ଉଠୁଥିବାର ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଦମକଳ ବାହିନୀକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ . । ଏବଂ ଫାୟାରବ୍ରିଗେଡର ୩ ଟି ଟିମ୍ ପ୍ରାୟ ୨ ଗଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କଲାପରେ ନିଆଁ ଆୟତ୍ତକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଗତ ୮ ତାରିଖ ଦିନ ଏସ ସି ବି ମେଡିକାଲ କଲେଜର ପାଥୋଲୋଜି ବିଭାଗରେ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା ।  ଯାହାର ପ୍ରଭାବରେ ପାଥୋଲୋଜି ବିଭାଗର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଧାଧିତ ଅଂଶ ପୋଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।  ଆଉ ଆଜି ନେତାଜୀ ଆର୍କେଡରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି  ଏବଂ ସେଠାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଗ୍ନିନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

   Related Posts