Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ରେ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ, ୨ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିପାରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ

21/10/2020 at 10:27 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୧୦: ଦେଶବ୍ୟାପି ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ବୋନସ ମିଳି ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ରାଗିକି ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଟ୍ରେନକୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଲଓ୍ବେ ମେସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପୂରା ଦେଶରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି।

ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସାଧାରଣତଃ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ବୋନସ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଏହା ବିରୋଧରେ ଆକ୍ସନ ନେବେ। ଏଆଇଆରଏଫର ଏହି ଆହ୍ବାନକୁ ପୂଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରି ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ହଡତାଳ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ନବରାତ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବୋନସ ଘୋଷଣା କରି ନାହାନ୍ତି। କରୋନା କାଳରେ ବି ରେଳ କର୍ମଚାରୀ କ୍ରମାଗତ କାମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ପୂର୍ବରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧିରେ ରୋକ ଲାଗିଛି। ଏ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳିରେ ପୂର୍ବତନ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଡିଏ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡକୁ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି।

ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡରେ ୫୦ ସରକାରୀ ବିଭାଗରୁ ଜମା ହୋଇଥିବା ସମୁଦାୟ ୧୫୭ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜମା କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ଏଆଇଆରଏଫ ଆଶାବାନ୍ଧି ବସିଥିଲା। ମାତ୍ର ବୋନସ ଉପରେ ଚର୍ଚା ନ ହେବାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ।

   Related Posts