Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

୫୫ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗଡିଲା ରେଳ

18/12/2020 at 3:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୧୨: ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ଫ୍ରାନ୍ସ-ବର୍ଡର ରେଳପଥର ପୁନଃ ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍ ହସିନାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୫୫ ବର୍ଷ ପରେ ନିଜ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରେଳ ଲାଇନ୍ କୁ ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିଛି ଯାହାକି ଭାରତ ସୀମାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଚିଲାହଟି ସହ ଯୋଡିବ ।

 ଭାରତ ଏବଂ ତତ୍କାଳୀନ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟିଯିବା ପରେ ହଲ୍ଦିବାଡି (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ)ରୁ ଚିହ୍ଲାଟି (ବାଂଲାଦେଶ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ଲାଇନ୍ ୧୯୬୫ ରୁ ହିଁ ଖରାପ ଅଛି । ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ରେଳବାଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ସୀମା ଆରପଟ ରେଳପଥର ପୁନଃ ଶୁଭାରମ୍ଭ ୧୭ ଡିସେମ୍ବରକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାଂଲାଦେଶୀ ସମକକ୍ଷ ଶେଖ୍ ହସିନା ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଲ୍ଦିବାଡି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୪.୫ କିଲୋମିଟର । ଯେଉଁଠିକି ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲହାଟିରୁ ଶୂନ୍ୟବିନ୍ଦୁ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ପାଖାପାଖି ୭.୫ କିଲୋମିଟର । ଏହି ରେଳପଥର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଏହାସହ ସୀମା ଆରପଟେ ରେଳ ସଂଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବଢିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୭୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ଟ୍ରାକ୍ ସିଲିଗୁଡି କରିଡର ସହ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ଏକୀକୃତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଯାହାକୁ ଚିକେନ୍ ନେକ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଗଲିୟାରା ଭାରତକୁ ପୂର୍ବତର ରାଜ୍ୟ ସହ ସଂଯୋଗ କରେ ।

   Related Posts