Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ତାତିଲେ ଚାଷୀ, ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ଚାଷୀଙ୍କ ‘ରେଳ ରୋକୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନ

24/09/2020 at 12:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୯: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ହରିଆଣା ଓ ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ସରକାରଙ୍କ ଏ ବିଲ ଚାଷୀ ବିରୋଧୀ। ଏଣୁ ଏହାକୁ ତତ୍କାଳ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ। ଗତକାଲି ହରିଆଣାରେ ଚାଷୀମାନେ କୃଷି ବିଧେୟକ ବିରୋଧରେ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହୋଇଥିଲା ଯେ ପୋଲିସ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପାଣି ସ୍ପେ୍ର କରିଥିଲା। ଏବେ ପଞ୍ଜାବରେ ଚାଷୀମାନେ ଏହା ବିରୋଧରେ ‘ରେଳ ରୋକୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଚାଷୀ ଶ୍ରମିକ ସଂଘର୍ଷ ସମିତିର ମହାସଚିବ ସରବନ ସିଂହ ପଢ଼େର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି କୃଷି ବିଧେୟକ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜାବରେ ଆଜିଠାରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି କୃଷି ବିଧେୟକ ଲୋକସଭାରେ ପାସ୍ ହେବା ପରେ ହିଁ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି କିଛି ଅନ୍ୟ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଲୋକସଭାରେ ପାସ ହେବା ପରେ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କୃଷି ବିଲକୁ ଗତ ରବିବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଙ୍ଗାମା ମଧ୍ୟରେ ଧ୍ବନିମତରେ ପାରିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିବା ପରେ ଏହା ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେବ। କଂଗ୍ରେସ, ଟିଏମସି, ଆରଜେଡ଼ି, ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟି, ସପା ଓ ବାମ ଦଳ ସମେତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦଳ ବିଲକୁ କ୍ରମାଗତ ବିରୋଧ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଗତ ବୁଧବାର ସଂସଦ ପରିସରରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ କୃଷି ବିଲ ବିରୋଧରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ।

କୃଷି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଚାଷୀ କହନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଇନରେ ବଦଳିବା ପରେ ନ୍ୟୁନତମ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି)ର ସିଷ୍ଟମ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ଏହା ସହ ଚାଷୀଙ୍କୁ କର୍ପୋରେଟ୍ ଉପରେ ଛାଡି ଦିଆଯିବ। ତେବେ ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏମଏସପି ପୂର୍ବ ପରି ଜାରି ରହିବ ଓ ଆଇନ ହେବା ପରେ ଏହା ଦ୍ବାରା ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିଜ ଫସଲର ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିବ। ଏହି ବିଲକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଐତିହାସିକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts