Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ଲାନ୍‌ : କହିଲେ,‘ଆମ ଘୋଷଣା କେବଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନୁହେଁ, ବରଂ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ’

30/10/2021 at 6:40 PM

ଗୋଆ ୩୦/୧୦ : ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ । ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଠାରୁ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଗଲାଣି । ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତାଇବା ପାଇଁ ଏବେ କସରତ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୋଆରେ ବିକାଶର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଗୋଆରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ । ମତଦାତାଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଫୁଲ ଦମ୍‌ରେ ଲାଗିପଡିଛି କଂଗ୍ରେସ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏବେ ଗୋଆ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଗୋଆର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିବା ସହିତ ସମସ୍ୟା ବାବଦରେ ପଚାରି ବୁଝିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ।

ଏହି ଅବସରରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ୟୁପିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାରେ ଥିଲା ସେତେବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୪୦ ଡଲାର ଥିଲା । ଏବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦର ତାଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ତେଲ ଦେଶ ଅହେତୁକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସାଧାରଣ ଖାଉଟି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦାମକୁ ନେଇ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଭାଷଣ ଦେବା ସମୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଛତିଶଗଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲୁ ଏବଂ ଦଳ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାହା ହିଁ କରିଥିଲା । ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମଧ୍ୟ ଦଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିଥିଲା । ଆମ ଘୋଷଣା ପତ୍ରରେ ଯାହା କିଛି ରହିଥାଏ ତାହା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସହ କରିଥାଉ, କେବଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନୁହେଁ ।’

ଗୋଆର ପରିବେଶକୁ ନେଇ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଗୋଆରେ ପରିବେଶ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ହେବ । ତେଣୁ ଆମେ ଗୋଆକୁ କୋଇଲା ହବ୍ ହେବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ’ । ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜନତାଙ୍କୁ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କୁ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ଭାବନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହିଭଳି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଗୋଆରେ କଣ କଣ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ।

   Related Posts