Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

କେରଳର ଓ୍ବାୟନାଡ ଆସନରୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ରାହୁଲ ! ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବିପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ବିଜେପିରୁ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ !!

26/03/2019 at 2:04 PM

ଥିରୁବନ୍ତପୁରମ୍ ୨୬|୩ : କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅମେଠି ଆସନ ବ୍ୟତୀତ କେରଳର ଓ୍ବାୟନାଡ ଆସନରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏମିତିରି ଏବେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ, ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ରାହୁଲଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଆମେଠିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବାବେଳେ ଓ୍ବାୟନାଡରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେଇପାରନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆସନରେ କୌଣସି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ମଇଦାନକୁ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି । ସେ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏମିତିରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆଶାୟୀ ସଂଖ୍ୟା  ବିଜେପି ଏବଂ ବିଜେଡିଏସ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କାରଣ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀଧରନ ପିଲ୍ଲଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଆସନକୁ ଫାଇନାଲ କରୁଛି ତେବେ ଓ୍ବାୟନାଡରେ ସିରିୟସ ଲଢେଇ ହେବ । ଦଳର କେହି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅମେଠିରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପୁଣି ଥରେ ହାଇ ଭୋଲଟେଜ ଡ୍ରାମା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । କେନ୍ଦ୍ର ବୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ଲଢେଇ ହେବ ।

ଗତ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଆପ୍ ଟିକେଟ୍ ରେ କବି କୁମାର ବିଶ୍ବାସ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । ୨୦୧୪ରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଆମେଠିରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଏହି ଆସନରେ କଡା ଟକ୍କରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ।  ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ୪,୦୮,୬୫୧ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିବାବେଳେ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କୁ  ୩୦୦,୦୭୪ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିଲା । ରାହୁଲ ମାତ୍ର ୧,୦୭,୦୦୦ ଭୋଟ୍ ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ଅମେଠି ଆସନକୁ କଂଗ୍ରେସର ଗଡ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଆସନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ୨ ଉପନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ୧୬ଥର କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ୧୯୭୭ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଲୋକଦଳ ଏବଂ ୧୯୯୮ରେ ବିଜେପି ଏହି ଆସନରେ ପ୍ରଥମଥର ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts