Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଲକଡାଉନ୍ ସମାଧାନ ନୁହେଁ, ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ପହଁଚିଲେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧୁରିଯିବ: ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ନୋବେଲ ବିଜୟୀ ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ

5/05/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୫|୦୫ :  କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସଜାଡିବାକୁ ହେଲେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭାଗ ନିକଟରେ ଟଙ୍କା ପହଁଯିବା ଉଚିତ । କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଭଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଯୋଗେ ଆଲୋଚନାରେ ଏହି କଥା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ । ଭାରତ ସରକାର ଆମେରିକା ଭଳି ବଡ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରନ୍ତୁ ଯେପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ପହଁଚିବ ଓ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଅଭିଜିତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅଭିଜିତଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଯୋଜନାରେ ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ  ନା ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଉତ୍ତରେ ଡ. ବାନାର୍ଜୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ । ଯଦି ନିମ୍ନବର୍ଗର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ପହଁଚିବ ତେବେ କିଛି ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ । ଏହା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଭଳି ହେବ ।

ଅଭିଜିତ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲକଡାଉନ୍ ସମାଧାନ ନୁହେଁ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ୩ ମାସ ଯାଏଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ରାସନ କାର୍ଡ ଜାରି କରିବା ଉଚିତ । ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଟଙ୍କା ପହଁଚାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଏନଜିଓର ସହାଯ୍ୟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆରବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ରଘୁରାମ ରାଜନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସରକାର ସମସ୍ତ ଗରିବଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତୁ ଓ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ରାଜନ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts