Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ କରିଥିଲା ହତ୍ୟା, ପାରାଦୀପରୁ ହେଲା ଗିରଫ
  • ||
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||

ଆଗାମୀ ବଜେଟ୍କୁ ନେଇ ରଘୁରାମ ରାଜନଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କହିଲେ- ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଉଚିତ୍

16/01/2021 at 1:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬/୦୧: ଫେବୃଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୦୨୧-୨୨ ବଜେଟ । ଏହାକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ରଘୁରାମ ରାଜନ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପୂର୍ବ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରାକରଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଙ୍ଗ ଗୁଡ଼ିକର ଅଶଂଧନ ବିକ୍ରି କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ପିଟିଆଇର ମୁତାବକ, ରଘୁରାମ ରାଜନ ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଅର୍ଥାତ୍ କେଉଁ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ସେ ନେଇ ସରକାର ବିଚାର କରିବା ଜରୁରୀ । ଯେଉଁଥିରେ ଗରିବ ପରିବାର ଏବଂ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ରିହାତି ମିଳିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିବ । ଏହାପରେ ସରକାର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ରାଜନ୍ ସେୟାର ବଜାରକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଥିଲେ ସେୟାର ମାର୍କେଟ୍ରୁ ଲାଭ ଉଠାଇଥାନ୍ତେ । କାରଣ ଏବେ ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ ଭରି ରହିଛି । ସରକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଙ୍ଗ ଗୁଡ଼ିକର ଅଶଂଧନ ବିକ୍ରି କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଥି ସହିତ ବିନିର୍ମାଣରେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହିଁ ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସିଧାରିପାରିବ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts