Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ୨୨୨ ରନର ବିଶାଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍‌ : କେ.ଏଲ. ରାହୁଲ, ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ
  • ||
  • ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ପତ୍ର: ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ
  • ||
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହେବରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସମ୍ପର୍କିତ ୩ଟି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି

9/10/2018 at 1:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯/୧୦ : ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣା ଦୁର୍ନୀତି ସମ୍ପର୍କିତ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆସନ୍ତାକାଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହେବ | ରାଫେଲ ଫାଇଟର ଜେଟ ଡ଼ିଲରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତାସୀନ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଅହରହ ପ୍ରୟାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ କେତେକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆସନ୍ତାକାଲି ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଛି | ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ୩ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବ |

ୟୁପିଏ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କାରେ ଡ଼ିଲ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନଡିଏ ସରକାର କେତେ ଟଙ୍କାରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଡାସଉଲଟ କମ୍ପାନୀରୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଖରିଦ କରୁଛନ୍ତି ତାର ଏକ ତୁଳନାତ୍ମକ ଚିତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୋପନୀୟ ଭାବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାରେ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି | ଏଥି ସହିତ ଫ୍ରାନ୍ସର ଡାସଉଲଟ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀକୁ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ପିଆଇଏଲରେ ମଗାଯାଇଛି | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ଭିନୀତ ଧଣ୍ଡା ଏହି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ | ଏଥି ପୂର୍ବରୁ ଆଇନଜୀବୀ ଏମ.ଏଲ.ଶର୍ମା ରାଫେଲ କାରବାରକୁ ନେଇ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ | ଆଇନଜୀବୀ ଶର୍ମା ଦାୟର କରିଥିବା ମାମଲାରେ ରାଫେଲ କାରବାରରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବା ସହ ଏହି କାରବାର ଉପରେ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି କାରବାର ପାଇଁ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟରେ ଅନୁମୋଦନ ନଥିବା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ପିଟିସନରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ |

ସେହିଭଳି ସମାନ ମର୍ମରେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତହସିନ ଏସ ଫୁନୱାଲା ମଧ୍ୟ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖରିଦି ବେଳେ କାହିଁକି କ୍ୟାବିନେଟର ଅନୁମୋଦନ ନିଆଯାଇନଥିଲା ବୋଲି ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଟିସନରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ |
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ୩୬ଟି ଲଢୁଆ ବିମାନ ଖରିଦ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର ସହ ଭାରତ ସରକାର ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ୟୁପିଏ ସରକାର ପ୍ରଥମେ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ ନବୀକରଣ କରି ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ପୁଣି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ | ନୂଆ ଚୁକ୍ତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ଡାସଉଲଟ କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀକୁ ଅଫସେଟ ଅଂଶୀଦାର କରିଥିଲା | ୨୦୦୭ ମସିହାର ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିରେ ବିମାନର ଦାମ ତାରତମ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଛି ବୋଲି କଥା ଉଠିଥିଲା | ରିଲାଏନ୍ସକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁମତି ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା |

   Related Posts