Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ରାଫେଲ କାଗଜପତ୍ର ଚୋରୀ ପ୍ରସଂଗ: ଚୋରି ନେଇ ଏତଲା ଦିଆଯାଇନଥିଲା କାହିଁକି?

7/03/2019 at 8:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୭|୩: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ଚୋରି ହୋଇଯାଉଛି ଫାଇଲ୍ । ଅକଳରେ ପଡିଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର ।  ରାଫେଲ ବିମାନ ସମ୍ପର୍କିତ ଫାଇଲ କେମିତି ଚୋରି ହେଲା । ତାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ କଲାଣି ରାଫେଲ ଆଟାକ ।  କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ନିଶାନାରେ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି । ମୋଦିଙ୍କ ଜରିଆରେ ବାଏପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ ହୋଇଛି ।  ୩୦ ହଜାର କୋଟିର ଘୋଟାଲା ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଜି ପୁଣି ଥରେ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ରାହୁଲ୍ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ , କାହିଁକି ପି ଏ ସି ଆଗରେ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତି ବାବଦୀୟ ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ନାହିଁ ସରକାର ।

ଯେଉଁ ରାଫେଲ ଡିଲକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାର ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ନାରାଜ୍ , ତାହାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଚୋରି ହୋଇଗଲା କିପରି । ସେପଟେ ସରକାର ବି କହୁଛନ୍ତି ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମିଡିଆକୁ ଆସିଲା କେମିତି । ଏହି ଚୋରି ପଛରେ କେଉଁମାନେ । ଚୋରି ନେଇ ଏତଲା ଦିଆଯାଇନଥିଲା କାହିଁକି ।  କିଛି ଦିନ ରାଫେଲଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ଏକ ନୂଆ ରାଫେଲ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।  ଆଜି ଯଦି ବାୟୁସେନାରେ ରାଫେଲ ଥାଆନ୍ତା ତାହେଲେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଫର୍ମୁଲା ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତା ବୋଲି କହିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି । ଯାହାକୁ ନେଇ ହୋଇଥିଲା ବେଶ୍‌ ତମ୍ବି ତୁଫାନ ।

 ୫ ବର୍ଷ ଶାସନରେ କାହିଁକି ଗୋଟିଏ ରାଫେଲ ଆଣିଲନି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏ ବିବାଦନ ନ ଦବୁଣୁ।   ଏବେ ଫାଇଲ୍‌ ଚୋରି ରାଜନୀତିରେ ନୂଆ ଟ୍ବିଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।  ରାଫେଲ୍‌ ପୁଣି ନିର୍ବାଚନୀ ମୈଦାନରେ ମୁଦ୍ଦା ହେବାକୁ ଯାଉଛି  ।  ଯାହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପିକୁ ଘେରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସେପଟେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମିଛୁଆ କହିଆସୁଥିବା ବିଜେପି ଏବେ ଫାଇଲ ଗାୟବ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ଦେଇନାହିଁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ କଣ ରାଫେଲ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ନା ନିର୍ବାଚନର ଆବଶ୍ୟକତା। କଂଗ୍ରେସକୁ ଯେଉଁ ବୋଫୋର୍ସର ବଦନାମି ମଣ୍ତାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା , ଆଗକୁ ବିଜେପି ସେଭଳି ଦଶା ଭୋଗିବନାହିଁ ତ.ଏମିତି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି ରାଫେଲ ଡିଲ୍ ସହିତ । କେବଳ ଦେଖିବାର କଥା ନିର୍ବାଚନ ଆଗରୁ ରାଫେଲ, ବିଜେପିକୁ ଲାଭରେ ରଖୁଛି, ନା ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କର ମୁଣ୍ତ ବିନ୍ଧା ବଢାଇଦେବ ରାଫେଲ ବିମାନ।   

   Related Posts