Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ଆଜି ମହାନ୍ କବି ଏବଂ ଔପନ୍ୟାସିକ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ ପୁଣ୍ୟତିଥି : ପାଇଥିଲେ ନୋବେଲ୍ ପୁରସ୍କାର

7/08/2020 at 10:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭/୮: ମହାନ ରଚୟିତା ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ ଆଜି ୭୯ତମ ପୁଣ୍ୟତିଥି। ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କୁ ଗୁରୁଦେବ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ। ୧୯୪୧ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୭ତାରିଖରେ ସେ ଏହି ସଂସାରକୁ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ଟାଗୋର ଜଣେ ପ୍ରତିଭାବାନ୍ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ଟାଗୋର କବିତା,ସାହିତ୍ୟ,ଦର୍ଶନ,ନାଟକ,ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ଚିତ୍ର ସମେତ କେତେକ ବିଦ୍ୟାରେ ପ୍ରତିଭାର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ।

ମହାକାବ୍ୟ ଗୀତାଞ୍ଜଳୀ ପାଇଁ ଟାଗୋରଙ୍କୁ ସାହିତ୍ୟର ନୋବେଲ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସାହିତ୍ୟରେ ନୋବେଲ୍ ଜିତିଥିବା ସେ ଏକୁଟିଆ ଭାରତୀୟ ଅଟନ୍ତି। ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୁଡୟାର୍ଡ଼ କିପଲିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନୋବେଲ୍ ମିଳିଛି କିନ୍ତୁ ସେ ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ବି ମୂଳ ରୂପରେ ବ୍ରିଟିଶ୍।

 ୧୮୬୧ମସିହା ମେ ୭ତାରିଖରେ କୋଲକାତାରେ ଟାଗୋରଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ପିତା ଦେବେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ଏବଂ ମାଆ ଶାରନା ଦେବୀ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଆଦର କରିଥିଲେ। ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଟାଗୋର ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆଡମିସନ କରିଥିଲେ। ସେ ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଆଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଡିଗ୍ରୀ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ।

ଟାଗୋର,ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ। ଅନେକ ଥର ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ରାୟ ହେଉଥିଲା। ଟାଗୋରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅଧିକ ତାର୍କିକ ଥିଲା। ଟାଗୋର ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମହାତ୍ମା ଉପାଧି ଦେଇଥିଲେ।

ଟାଗୋରଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଗୀତର ରଚୟିତା ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଜଣା ଯାଇଥାଏ। ଭାରତର ଜାତୀୟ ଗୀତ ‘ଜନ ଗଣ ମନ ଅଧିନାୟକ’ ତାଙ୍କରି ରଚନା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶର ଜାତୀୟ ଗୀତ ‘ଆମାର ସୋନାର ବାଙ୍ଗଲା’ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କରି ରଚନା। ଏପରିକି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଜାତୀୟ ଗୀତ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କବିତାରୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇଛି। ସେ ପାଖାପାଖି ୨,୨୩୦ଗୀତ ରଚନା କରିଛନ୍ତି।

ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ କିଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଚନା ହେଉଛି- ହୈମାନ୍ତି,କାବୁଲିବାଲା,କ୍ଷୁଦିତା ପଶ୍ନ,ମୁସଲମାନିର ଗୋଲ୍ପୋ। ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉପନ୍ୟାସ ହେଉଛି- ଚତୁରଙ୍ଗା,ଗୋରା,ଜୋଗଜୋଗ,ଘରେ ବାୟର। ତାଙ୍କ ଲିଖିତ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ନାମକ କବିତା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି। ଏହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ରଚନା ଥିଲା ଏବଂ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୯୧୩ମସିହାରେ ନୋବେଲ୍ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଟାଗୋର ନୋବେଲ୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟ ଥିଲେ।

   Related Posts