Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରବି ଧାନ କିଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଚଳିତ ଥର ଧାନ କିଣାରେ କଟ୍‌ନୀ ଛଟ୍‌ନୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ

11/05/2019 at 4:44 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୧୧|୫: ସମ୍ବଲପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରବି ଧାନ କିଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା । ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ଏବଂ ପେକ୍ସ ମାଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ଧାନକିଣା । ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ୍‌ ହୋଇନଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ପେମେଣ୍ଟ ସୁବିଧା ମିଳପାରୁନାହିଁ । ତେବେ ଚଳିତ ଥର ଧାନ କିଣାରେ କଟନୀ ଛଟ୍‌ନୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରବିଧାନ କିଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏଫଏକ୍ୟୁ ମାନର ଧାନ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୭୫୦ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏ’ ଗ୍ରେଡ୍‌ ଧାନ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୭୭୦ଟଙ୍କାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁଛନ୍ତି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ଏବଂ ପେକ୍ସ । ବାତ୍ୟା ଫୋନି ଯୋଗୁଁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ୍‌ ହୋଇନଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ପେମେଣ୍ଟ ହୋଇପାରୁନି । ହାତାହାତି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଚଳିତ ଥର ମିଲ୍‌ ମାଲିକମାନେ ଯଦି ଧାନ କିଣାରେ କଟ୍‌ନୀ ଛଟନୀ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

ଗଲାବର୍ଷ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରୁ ସରକାର ୧୨ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁଇଣ୍ଟାଲ ରବି ଧାନ କିଣିଥିଲେ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିମାରଣ ଧାନ ଉଠାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଧାନ କିଣା ପୂର୍ବରୁ ମିଲମାଲିକ, ଚାଷୀ ସଂଗଠନ, ଆରଏମସି, ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ପେକ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି କଟନି ଛଟନୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ତେବେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ନହେଲେ ଧାନକିଣାରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏମିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଷ୍ଟମ ଅପଡେଟ୍‌ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସିଷ୍ଟମ ଅପଡେଟ୍‌କୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଧାନକିଣା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ଏମିତିରେ ଧାନକିଶାରେ ବ୍ୟାପକ ହେରଫେରର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଓ ପ୍ରଶାସନ ସେଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

   Related Posts