Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ହତ୍ୟା ମାମଲାର ରାୟ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଗଲା ୩୨ବର୍ଷ : କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ୫ବର୍ଷ ଜେଲ୍, ବିଳମ୍ବ ଓ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ

29/08/2020 at 3:17 PM

ରାଇରଙ୍ଗପୁର ୨୯।୮: ୩୨ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ । ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ଦ୍ବାରା ୭ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ଅସାମୀର ଦଣ୍ଡକୁ କାଏମ ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ସମୟକୁ ୨ବର୍ଷ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି ।

୩୨ ବର୍ଷ ତଳର ଏହି ମାମଲାରେ ଜାମିନରେ ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତର ବୟସ ଏବେ ୬୫ ବର୍ଷ । ପରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି କେଶ ନ ଥିବା କୋର୍ଟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିଜ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ମୟୁରଭଂଜ ଜିଲ୍ଲା ଗୋରୁମହିଷାଣୀ ଥାନା କେନ୍ଦୁଆ ଗ୍ରାମର ଆସାମୀ ଗୁଲାଇ ମାଝୀର ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିବା ଅବସରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ସଙ୍ଗମ କୁମାର ସାହୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମାମଲାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କେନାଲରେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ ଏକ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ କନ୍ଧ ମାଝୀଙ୍କୁ ଗୁଲାଇ ମାଝି ହତ୍ୟା କରିଥିବାରୁ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିଲା । ମୟୁରଭଂଜ ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ୍ ୧୯୮୮ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୩ ତାରିଖରେ ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରି ଗୁଲାଇଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ୭ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ । ଗୁଲାଇ ଏହା ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ହାଇକୋର୍ଟ ସେହି ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୫ତାରିଖରେ ଗୁଲାଇଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ଗଡି ଆସୁଥିଲା ।

ଗୁଲାଇ ମାଝୀ ଘଟଣା ପରଠାରୁ ଜାମିନ ମିଳିବା ଭିତରେ ମୋଟ ୪ ମାସ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗି ସାରିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୁଲାଇକୁ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହାଜର ହେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ସେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାଜର ନ ହୁଅନ୍ତି ତାହେଲେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏତେ ବିଳମ୍ବରେ ମିଳିଥିବା ନ୍ୟାୟ ଉପରେ ଆଇନଗତ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କିଛି ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ସଠିକ ସମୟରେ ମୃତକ ତଥା ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳି ନ ପାରିବା ନ୍ୟାୟ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ଯେତେବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବୟସ ୬୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହୋଇଯାଇଛି ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଇବା କେତେ ଯଥାର୍ଥ । ପରିବାର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ପୁନର୍ବିଚାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts