Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ନିଜକୁ ବୟସ୍କା ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ବ୍ରିଟେନ ରାଣୀ, କହିଲେ- ନେବିନାହିଁ ‘ଓଲ୍ଡି ଅଫ୍ ଦି ଇୟର’ଆୱାର୍ଡ

21/10/2021 at 2:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୧୦: ବ୍ରିଟିଶ ଇତିହାସରେ ଦୀର୍ଘତମ ଶାସନ କରୁଥିବା ‘ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ’ଙ୍କୁ ହୁଏତ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜକୁ ବୟସ୍କା ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ସେ ବ୍ରିଟିଶ ପତ୍ରିକା ଓଲଡି ଦେଇଥିବା ‘ଓଲିଡି ଅଫ୍ ଦି ଇୟର’ ଆୱାର୍ଡ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି।

PunjabKesari

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହକାରୀ ସଚିବ ଟମ ଲାଙ୍ଗ-ବେକର ପତ୍ରିକାର ଏକ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି, ତୁମେ ଯେତେ ବୟସ୍କ ଅନୁଭବ କରିଥାଅ, ସେତେ ବୁଢା ହୋଇଯାଅ। ରାଣୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେ ପତ୍ରିକା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ରାଣୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହା କୁହାଯାଇଛି, ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଆପଣ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଯିବେ।

PunjabKesari

ନିକଟରେ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଏକ ବଡ଼ ଅପରେସନ୍ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ସମାଧି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରଖାଯିବ। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଦିନକୁ ‘ଡି-ଡେ’ ବୋଲି ବିଚାର କରିବେ।

PunjabKesari

ରାଣୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ସମାଧି ଦିଆଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ତାଙ୍କ ପୁଅ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲ୍ସ ସମାଧି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂର୍ବରୁ ସମଗ୍ର ବ୍ରିଟେନ ଗସ୍ତ କରିବେ। ରାଣୀଙ୍କ କଫିନ୍ ସଂସଦରେ ତିନି ଦିନ ରଖାଯିବ। ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନୂତନ ରାଜା ଚାର୍ଲ୍ସ ବ୍ରିଟେନର ଚାରିଟି ରାଷ୍ଟ୍ର ଗସ୍ତ କରିବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହାକୁ ନେଇ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଦିନକୁ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ।

   Related Posts