Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁତିନ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଋଷୀୟ କୋଟିପତୀମାନେ ଏପ୍ରିଲରେ ନେଇସାରିଛନ୍ତି କରୋନା ଟିକା !

20/07/2020 at 3:58 PM

ମସ୍କୋ୨୦।୭: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଚିକତ୍ସକୀୟ ଉପାୟ ଓ ଟିକା ଆବିଷ୍କାର ଲାଗି ଦିନରାତି ଏକ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କେଉଁଠି ଟିକା କାମ ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାୟଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଲାଣି ତ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ହେଲେ କେଉଁଠି ହେଲେ ସାର୍ବଜନିକ ଟିକାକରଣ ହୋଇନି। ଏଥିରେ ଏକ ଖବର ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଋଷିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନ, ଦେଶର ବଡ ରାଜନୈତିକ ନେତା ଓ ଧନିକ ଲୋକେ ଗତ ଏପ୍ରିଲରୁ ହିଁ କୋଭିଡ ଟିକା ନେଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଟେଲିଭିଜନ ଚାନେଲ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଋଷିଆରେ ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀ, ରାଜନେତା ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପ୍ରିଲମାସରେ କରୋନା ଭାଇରସର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକା ନେଇଯାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁତିନ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି କି ନା ତାହା କିନ୍ତୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।  ହେଲେ ବରିଷ୍ଠ ରାଜନୈତିକ ନେତା, ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଓ ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ପୁତିନ ଯେ ବାଦ ପଡିଥିବେ ତାହା କହି ହେଉ ନାହିଁ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଧନିକ ଏହି ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୁମିନିୟମ କମ୍ପାନୀ ୟୁନାଇଟେଡ ରସେଲର ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀ, ଉଚ୍ଚ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଭେକ୍ସିନକୁ ଋଷିଆ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଗମଲେୟା ଇନିଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଥିଲା। ତେବେ ମିଳୁଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧୨ରୁ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଭେକ୍ସିନ ସାର୍ବଜନିକ ଉପଯୋଗକୁ ଆସିଯିବ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ବେଳକୁ ଦେଶରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହି ଭେକ୍ସିନର ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନ୍‌ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି କି ନା ସେ ନେଇ କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ମୁହଁ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି। ହେଲେ ଗମଲେଇ ସେଣ୍ଟର ହେଡଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ଟିକାର ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଭେକ୍ସିନ ଦିଆଯିବ ସେତେବେଳେ ଏହା ଭେକ୍ସିନର ଷ୍ଟେଜ୍-୩ ଟ୍ରାଏଲ ଭଳି ହେବ। କାରଣ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ ସେମାନଙ୍କର ମନିଟରିଂ କରାଯିବ।

   Related Posts