Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଚାରିପଟରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଏବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଉଠିଛି ମନଲୋଭା, ଆତ୍ମହରା ହୋଇ ଉଠୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ…

11/09/2019 at 6:35 PM

ପୁରୀ୧୧|୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବ ଉଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଏବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ। ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖସ୍ଥ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ବସି ଏହି ମନଲୋଭା ଦୃଶ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ପରିକ୍ରମା କରିବା ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ନେଇ ବେଶ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବ ଉଛେଦ ହେଲା। ପରେ ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଖ ଆଖ ପୁରାତନ ଅସୁରକ୍ଷିତ କୋଠାବାଡ଼ିର ଉଛେଦ। ଏସବୁ ପରେ ଏବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ରୂପ ଦେଖାଯାଉଛି ବଡ଼ଦାଣ୍ତରୁ। ଚାରିପଟେ ଥିବା ଜବରଦଖଲ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ପୁରୁଣା ଶ୍ରୀ ଫେରି ଆସିଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀକୁ ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ଦେଖିପାରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ। ବିଶେଷ କରି ଏମାର ମଠ ଥିବା ସ୍ଥାନ ଉଛେଦ ହେବା ପରେ ସେହି ପ୍ରଶସ୍ତ ସ୍ଥାନ ଏବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ବସିବା ସ୍ଥାନ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଏହି ମନଲୋଭା ଶୋଭା ଦେଖି ଆତ୍ମହରା ହେଉଛନ୍ତି।

ଏମାର, ଲଙ୍ଗୁଳି ଓ ବଡ଼ଆଖଡ଼ା ମଠ ଉଛେଦ ପରେ ବଡ଼ଦାଣ୍ତ ଓ ସିଂହଦ୍ବାର ଅଂଚଳର ପ୍ରାୟ ୪ ଏକର ସ୍ଥାନ ଖାଲି ହୋଇଯାଇଛି। ଆଗକୁ ୭୫ ମିଟର ଭଙ୍ଗାଯିବା ଯୋଜନା ଥିବାରୁ ଆହୁରି ବହୁ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳ ଖାଲି ହୋଇଯିବ। ଏହି ଉଛେଦ ପରେ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଫୁଟର ପୁଣି ଏକ ପ୍ରଶସ୍ତ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଏହାପରେ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାମ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସବୁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାମ ଓ ଉଛେଦ ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଭକ୍ତମାନେ ନୃତ୍ୟ ସଂଗୀତ ପରିବେଶଣ କରି ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମନେକରୁଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଏଭଳି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଭକ୍ତମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମର ବେଶ୍ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts