Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜନସ୍ବାର୍ଥ ସଂପର୍କିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଘୁଞ୍ଚିଲା

5/09/2018 at 9:10 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ୫|୯:  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜନସ୍ବାର୍ଥ ସଂପର୍କିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣିକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ୪ ସପ୍ତାହର ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି ଆମିକସ କ୍ୟୁରି । ଆମିକସ୍  କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଏହି ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ଆମିକସ୍  କ୍ୟୁରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ । ଏହି ମାମଲାର ଆଜି ଶୁଣାଣି ହେବାର ଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦୁଇଥର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ ଜୁନ୍ ୮ ଓ ପରେ ଜୁଲାଇ ୫ରେ ଶୁଣାଣି କରି ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ୧୨ ଟି ଆଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ।  ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟରୁ ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଅନ୍ନଦାନ ଆଟିକା, ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ସେବା ପରମ୍ପରା ଉଚ୍ଚେଦ ଓ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ଉପରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରିନାହିଁ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦର୍ଶନ ଶୃଙ୍ଖଳା, ଦାନ ଦକ୍ଷିଣା ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ସରିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିବା ୩ଜଣିଆ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଜନଶୁଣାଣି କରିବା ସହିତ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି ।

   Related Posts