Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ରରେ ଲାଗିଲା ଧବଳ ବାନା, ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଓ ଝଡ ବାତ୍ୟା ନେଇ ଦେଇଥାଏ ସଙ୍କେତ

25/05/2021 at 11:13 PM

ପୁରୀ ୨୫।୫: ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍’କୁ ନେଇ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରବଳ ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ସହିତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ସଂଯୋଗ ରହିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ର ବାନାର । ଯେତେବେଳେ ନୀଳଚକ୍ରରେ ଧଳା ଅର୍ଥାତ ଧବଳ ବାନା ଲାଗିଥାଏ ସେତେବେଳେ ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟି ହେବାର ନଜିର ରହିଛି ।

‘ୟାସ୍’ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ସଂଯୋଗ ବଶତଃ ସୋମବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ରରେ ଧବଳ ବାନା ଲାଗିଛି । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ‘ୟାସ୍’ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଫନି, ଅମ୍ପନ ବାତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ନୀଳଚକ୍ରରେ ଧଳା ବାନା ଲାଗିଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ନଜିର ରହିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ରରେ ଧଳା ବାନା ଲାଗିଲେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଏବଂ ଝଡ଼ ବାତ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ।

ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ବର୍ଷା ହେବାର ସୂଚନା ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବା ଚୂନାର ସେବକ ଧଳା ବାନା ଲଗାଇନାହାନ୍ତି । ବରଂ ନୀଳଚକ୍ର ବାନା ଲଗାଇବା ନେଇ ଲଟେରୀ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ନାଁ ଲଟେରୀ ଉଠିବ ସେହି ଭକ୍ତଙ୍କ ବାନା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ରରେ ଶୋଭା ପାଇବ । ଆଉ ସଂଯୋଗବଶତଃ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଧଳା ବାନା ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି ।

ତେବେ ନୀଳଚକ୍ରରେ ଧଳା, ନାଲି, ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ବାନା କେବଳ ଲାଗିଥାଏ । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରଙ୍ଗର ବାନା ଲାଗି ନ ଥାଏ । ସେହିପରି ପ୍ରତିଦିନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସେବାୟତ ଚୂନାର ସେବାୟତ ଏହି ବାନା ଲାଗି କରିଥାନ୍ତି । ସବୁଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ବାନା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଧଳା ବାନା ଲାଗି ହୋଇଥିଲେ ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ପୂର୍ବ କାଳରୁ ଦେଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଚୂନାର ସେବାୟତ କୁହନ୍ତି । ସେହିପରି ନୀଳଚକ୍ରରେ ବାନା କୌଣସି ପ୍ରକାର ଉଡ଼ିଗଲେ ଅର୍ଥାତ ଖାଲିଥିଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି ହୋଇ ନଥାଏ ।

   Related Posts