Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାମ ଦେଲାନି, ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ପଞ୍ଜାବରେ ଜରୁରୀ ସ୍ଥିତି ଜାରି କଲେ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ

23/03/2020 at 2:17 PM

ଅମୃତସର ୨୩।୦୩ : ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ଏହା ବିଫଳ ହେବାର ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ସ୍ଥିତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।  ସାରା ଦେଶରେ ପଞ୍ଜାବ ଏପରି କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଛି। ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସାରାଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାର ଲାଗିଛି ।  ପଞ୍ଜାବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସୋମବାର ଦିନ ମୋହାଲିରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ  କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଦଖଲ କରିଛି। ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଟିମ୍ ସାନିଟାଇଜ୍ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋହାଲି ଜିଲ୍ଲାର କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସୋମବାର ଦିନ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରେ ଜମା କରିବେ । ଯାହାଦ୍ବାରା  ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।  ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବିବରଣୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ,  ପଞ୍ଜାବରେ ୨୦୩ ଟି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାମଲାର ନମୁନା ନିଆଯାଇଛି ।  ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୬୦ ଜଣ ନେଗେଟିଭ୍‌ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।  ସେହିପରି ୨୨ ଜଣଙ୍କର ରକ୍ତ ନମୁନା ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି |

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆବେଦନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଏହି ରୋଗର ଅଗ୍ରଗତି ରୋକିବାରେ ଆପଣ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବିପଦ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ।  ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।  ରାଜ୍ୟ ତଥା ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ବଡ଼ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିପାରେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ନିକଟରେ ବିଦେଶରୁ ଫେରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଘରେ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏବଂ ରୋଗର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ | କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର କେବଳ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନୁହେଁ, ବରଂ କୌଣସି ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ଲାଭରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲାଭ ପାଇଁ ପରିସ୍ଥିତିର ଅଯଥା ଫାଇଦା ନେବାକୁ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts