Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝରରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ନବବଧୂ ଭଳି ସଜେଇ ହୋଇ ସହିଦଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ବିଦାୟ ଦେଲେ ବିଧବା ପତ୍ନୀ : ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

18/02/2019 at 2:00 PM

କଙ୍ଗ୍ରା ୧୮/୨: ଗତ ଗୁରୁବାର ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୦ଜଣ ଯବାନ ସହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ସେହି ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିଳକରାଜ ଜଣେ ଯାହା ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁ ସାବିତ୍ରୀ। ସହିଦ ତିଳକରାଜଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ବିଦାୟରେ ସେହି ବିବାହ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ଯାହା ପିନ୍ଧି ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ।

ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ଆଖରୁ ଲୁହ ବୋହିବା ବନ୍ଦ ହେଉନଥିଲା କାରଣ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ହରାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହିପରି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶକୁ ଦେଖି ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରୁ ମଧ୍ୟ ଲୁହ ଆସିଯାଇଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର କାପୁରୁଷତାର ଜବାବ ଦେବାର କ୍ରୋଧ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ରହିଛି।

ଜଣେ ଐତିହାସିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଏପରି କିଛି ରୀତି ବା ପ୍ରଥା ଥାଏ ଯାହାକୁ ପୂରା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରଥା ଏପରି ଥାଏ ଯେ ସ୍ତ୍ରୀ କହିଥାଏ ମୁଁ ସବୁବେଳେ ବିବାହିତା ରହିବି। ଏହାର ଅର୍ଥ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦୁନିଆ ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଯିବେ।

ଯଦି ଏପରି ନହୋଇଥାଏ ତେବେ କୈାଣସି କାରଣରୁ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଗଲା ତାହେଲେ ସେ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ସେହି ବିବାହ ପୋଷାକରେ ବିଦାୟ ଜଣାଇଥାନ୍ତି। ସାବିତ୍ରୀ ଦୁଃଖରେ ମ୍ରିୟମାଣ ହୋଇ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ପାଳନ କରିଥିଲେ।

ଏହି ପରମ୍ପରା ଅତି ପୁରୁଣା ଯାହାକୁ ଯାହାକୁ ଗାଁ ଲୋକେ ଭଲ ଭାବେ ପାଳନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଲୋକେ ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ଜୀବନର ଶେଷ ଯାତ୍ରା ଯାଏଁ ପାଳନ କରନ୍ତି।

ଏହି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶରେ ସହିଦ ତିଳକରାଜଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅ ନିଜ ୨୨ଦିନର ସାନ ପୁଅକୁ ଗେହ୍ଲ କରି ଚୁପ୍ କରାଉଥିଲା। ଘର ଭିତରେ ତିଳକରାଜଙ୍କ ଶବାଧାର ଖୋଲାଯାଇ ଅନ୍ତିମ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ସହିଦ ତିଳକରାଜଙ୍କ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ବଡ଼ପୁଅ ବରୁଣ ବାରମ୍ବାର ଶବାଧାର ଖୋଲିବାକୁ ଜିଦ୍ କରୁଥିଲା। ଏହା ପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ବରୁଣକୁ ମାଆ ଏବଂ ସାନ ଭାଇଙ୍କ ପାଖକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ।

ସହିଦ ତିଳକରାଜଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଘର ପାଖରେ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ଗେଟରୁ ବାହାରିବା ଅସମ୍ଭବ ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ପାର୍ଥିବ ଶରୀରକୁ ଘର ପଛପଟେ କ୍ଷେତଜମି ରାସ୍ତାରେ ନିଆଯାଇଥିଲା।         

   Related Posts