Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀ ତଲାସି ଅଭିଯାନ ଜାରୀ : ଜଣେ ମେଜରଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ, ଡିଆଇଜି ଆହତ

18/02/2019 at 6:40 PM

କାଶ୍ମୀର ୧୮/୨ : ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ କମରାନ ଓରଫ ଗାଜି ରସିଦ ସଫା । ପୁଲୱାମା ପିଙ୍ଗଲାନ୍ରେ ସେନା ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ କମରାନ ରସିଦ୍ ତାର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଜଣେ ମେଜରଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ ଯେଉଁଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀର ଡିଆଇଜି ଅଛନ୍ତି । ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ କିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବାରୁ ସେଠାରେ ସେନାର ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ଜାରି ରହିଛି । …

ପୁଲୱାମାର ପ୍ରତିଶୋଧ । ପୁଲୱାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍‌ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କୀ ହମ୍‌ଲାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଗାଜି ରସିଦ୍‌ ଓରଫ କମରାନ୍‌ ସଫା । ତା ସହିତ ତାର ସହଯୋଗୀ ହିଲାଲ ବି ସେନା ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି । କାଶ୍ମୀରରେ ଲୁଚିଥିବା ସବୁ ଆତଙ୍କୀକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସେନା ଓ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଅପରେସନ୍‌ ମିଶନ୍‌-୬୦ର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ । ପୁଲୱାମାରୁ ମାତ୍ର ୧୦ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ ପିଙ୍ଗଲାନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ କମରାନ୍ ଓ ତାର ସହଯୋଗୀମାନେ ଲୁଚିଥିବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ଗତକାଲି ରାତିରେ ପାଇଥିଲା ଇନ୍‌ପୁଟ ।

ସେହି ଅନୁସାରେ ସେନା, ସିଆରପିଏଫ୍‌ ଓ ପୋଲିସ ମିଳିତ ରାତି ୧୨ ଟାରୁ ଭାବେ ତଲାସୀ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଲୁଚିଥିବା ଏକ ଘରେ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ ବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରବଳ ଗୁଳିମାଡ କରିବା ସହ ରକେଟ୍‌ ମାଡ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ସେନା ମେଜର, ଜଣେ ଲେଫଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ସହ ୫ଜଣ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସେନା ସେହି ଘରକୁ ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ କମରାନ୍‌ ଓ ତାର ସହଯୋଗୀ ହିଲାଲର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ସେନାର ୫ ଜଣ ସହିଦ ହେବା ପରେ ଅପେରସ୍‌ନକୁ ପାଖପାଖି ୪ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋକି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ ଅପରେସନ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଲୁଚିଥିବା ଆଉ କିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଜାରି ରହିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ୩ ଜଣ ସେନା ଯବାନ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସହିଦ୍ ମାନେ ହେଲେ ମେଜର ବିଭୁତି ଶଙ୍କର ଦୋଣ୍ଡିୟାଲ, ହାବିଲଦାର ଶିବରାମ, ସିପାହୀ ଅଜୟ କୁମାର ଓ ସିପାହୀ ହରି ସିଂହ ।

ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ କମରାନ ଗାଜି ହେଉଛି ସେହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଯିଏ ପୁଲୱାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାରକୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଇଥିଲା । ଗାଜି ୨୦୦୮ରେ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ତାଲିବାନ ଠାରୁ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲା । ଗାଜି ନିଜର ସହଯୋଗୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ଆଉ ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲା । ସହିଦ ଯବାନ ମାନେ ୫୫ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ୍ସର

ପୁଲୱାମା ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାକୁ ମିଶାଇ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୫ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହେଲେଣି। ପୁଲୱାମା ହମଲାରେ ଛାନଭିନ୍ ଜୋରଦାର ହୋଇଛି । ପୁଲୱାମା ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରି ୨୧ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ଧରା ଯାଇଛି । ଆଗକୁ ଏହି ଲଢେଇ ଆହୁରି ଜୋର୍ ଧରିବ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି ।

   Related Posts